Ogród: propozycja dla leniwych lub zapracowanych
Ogród: proste sposoby na piękne otoczenie domu
Niektórym może się wydawać, że najprostszym sposobem na zagospodarowanie ogrodu jest wysianie trawnika i posadzenie krzewów, w tym głównie iglastych. W rzeczywistości taki ogród wcale nie wymaga mniejszych nakładów pracy. Przede wszystkim, sam trawnik jest dość wymagający w pielęgnacji i utrzymywanie go w idealnym stanie nie obędzie się bez systematycznych zabiegów.
Jeśli zależy wam na tym, aby wasz ogród był ładny, a jednocześnie łatwy w utrzymaniu, warto sięgnąć po rozwiązania, które przynoszą szybkie efekty bez przesadnych nakładów pracy.
Najlepszą i najszybszą bazą do stworzenia zielonego zakątka są byliny - grupa dobrze przystosowana do naszego klimatu, ponieważ obejmuje rośliny, których części nadziemne jesienią zamierają, a zimuje ich część podziemna. Zazwyczaj nie mają problemu z przetrwaniem zimy, jedynie młode okazy i rośliny sadzone na otwartych, wietrznych miejscach lepiej zabezpieczyć osłoną z kory, trocin, słomy czy gałązek igliwia. Ma to szczególne znaczenie w trakcie bezśnieżnych zim, gdy rośliny pozbawione są naturalnej osłony. W sprzedaży dostępny jest cały wachlarz bylin, w wielu rozmiarach i kolorach liści i kwiatów
– radzi dr inż. Małgorzata Mirgos z Katedry Roślin Warzywnych i Leczniczych, Wydział Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, SGGW w Warszawie.
W miejscach zacienionych najlepiej zdecydować się na bujną zieleń w różnych odsłonach, ponieważ kwitnące rośliny preferują raczej słoneczne stanowiska. W zastępstwie trawy można zastosować rośliny okrywowe, jak np. jasnozielona runianka japońska (Pachysandra terminalis), ciemnozielony barwinek pospolity (Vinca minor) o błękitnych kwiatach czy popularny bluszcz pospolity (Hedera helix), który może również porastać zacienione ściany w formie pnącza. Te niskie rośliny dobrze jest połączyć z wyższą funkią ogrodową (Hosta) o pięknych, zielono-białych lub sinozielonych rozetach liści i lekkimi paprociami, np. pióropusznikiem strusim (Matteuccia struthiopteris). W przypadku większości wymienionych gatunków jedynym zabiegiem, który należy wykonać jest ewentualne usunięcie z czasem części roślin, bo są dość ekspansywne
Ogród: Co zamiast trawnika?
Wbrew pozorom, trawnik nie jest rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdym ogrodzie. W miejscach bardzo nasłonecznionych, o mało zasobnym podłożu, lepiej pokryć część powierzchni żwirem lub większymi kamieniami oraz wydzielić rabaty i następnie pokryć je zielenią. W takim ogrodzie warto posadzić rośliny odporne na suszę, takie jak rozchodnik wyniosły czy rojnik. Ponadto, dobrym pomysłem może być zasadzenie niskiej kostrzewy sinej. W mocno nasłonecznionym ogrodzie dobrze również zrobić skalniak. Wprawdzie jego zakładanie wymaga trochę pracy, jednak w przyszłości jego pielęgnacja jest niemalże bezproblemowa.
Dobrą alternatywą trawnika może okazać się także łąka kwiatowa. Jest ona rozwiązaniem idealnym dla osób, które nie posiadają zaawansowanej wiedzy z zakresu ogrodnictwa i nie przepadają za długimi godzinami spędzanymi na pracy w ogrodzie. Zakładając łąkę kwiatową można w prosty sposób stworzyć malowniczy, kwitnący dywan, o wiele mniej pracochłonny w pielęgnacji, niż trawnik, a wyglądający nawet bardziej efektownie. W przydomowej łące znaleźć powinny się chabry bławatki, rumianki, len, maki polne oraz różne gatunki traw.
Jeśli mimo niechęci do prac w ogrodzie wciąż chcecie mieć na swojej posesji piękny trawnik, to powinniście zainwestować w robota koszącego. Takie urządzenie wystarczy zaprogramować, aby później samodzielnie sprawdzały wysokość trawy i wybierały moment odpowiedni na jej koszenie.
Ogród: nawadnianie gwarancją pięknej zieleni
Jeśli zdecydujecie się na założenie ogrodu musicie pamiętać, że nawet mało wymagające rośliny wymagają systematycznego podlewania oraz dodatkowego nawadniania, szczególnie w czasie letnich upałów. Na szczęście, i w tym przypadku nie musicie wcale poświęcać na to swojego cennego czasu – wyręczyć mogą was nowoczesne urządzenia i systemy do podlewania i nawadniania ogrodów. Takie sprzęty są bardzo dobrym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na wygodę, jaką niesie korzystanie z nich. O wiele ważniejszą zaletą takich urządzeń jest opcja dozowania optymalnej ilości wody, idealnej dla rosnących w ogrodzie roślin.
Jednym ze sposobów nawadniania trawników jest system zraszaczy wynurzalnych (po skończonej pracy znikają pod ziemią, aby wynurzyć się z niej przy kolejnej okazji). Taki system jest łatwy w montażu, a dzięki dostępności różnych rodzajów zraszaczy, można dopasować go względem zapotrzebowania roślin na wodę, rodzaju gleby lub lokalizacji w ogrodzie. Z kolei w pielęgnacji roślin na rabatach, balkonach i tarasach przydać może się system do mikronawadniania, wbudowywany i dostosowywany do różnych warunków. Taki system sprawdzi się również do nawadniania żywopłotów, skalniaków i roślin w szklarniach oraz tunelach foliowych.
-
Ta roślina to wnętrzarski HIT! Jak dbać o monsterę? Wyjawiamy tajniki pielęgnacji
-
Noże i akcesoria marki Berkel 51% taniej! Zobacz co znalazłyśmy na wyprzedaży
-
Legenda street artu w Twoich czterech kątach - kolekcja obrazów inspirowanych pracami Banksy'ego
-
Zjedz obiad na Jowiszu, a deser na Marsie. Nieziemska porcelana to HIT
-
Ogromne przeceny w Lidlu! Świeże produkty kupisz teraz taniej nawet o połowę. Środki czystości także są w świetnej cenie!