Parasol ogrodowy: który model wybrać?

Parasol ogrodowy to element wyposażenia ogrodu, bez którego trudno obyć się w gorące dni. Dobrze dobrany nie tylko skutecznie chronić będzie przed słońcem, ale też uatrakcyjni wygląd posesji. Parasole ogrodowe występują w różnych rozmiarach i wzorach, a poszczególne modele różnią się między sobą też bardziej praktycznymi szczegółami. Radzimy, jaki parasol ogrodowy wybrać.

Parasole ogrodowe duże i małe: które są lepsze?

Parasol ogrodowy, aby spełniał swoje funkcje, powinien być nie tylko ładny i dopasowany do estetki domu oraz jego otoczenia, ale przede wszystkim musi być odpowiednio dobrany pod względem rozmiaru i przeznaczenia.

Najbardziej popularne i najczęściej spotykane w polskich ogrodach są klasyczne parasole rozkładane, wyglądające jak większa wersja parasolki przeciwdeszczowej. Tego typu parasole ogrodowe dostępne są w różnych rozmiarach i wykonane są z różnych, mniej lub bardziej odpornych materiałów. Tym, co jednak charakteryzuje klasyczny parasol ogrodowy jest jego noga, a konkretnie jej usytuowanie – znajduje się ona w centralnej części czaszy parasola, co wpływa na rzucany przez niego cień. Taki parasol ogrodowy najlepiej sprawdza się w komplecie ze stołem ogrodowym, w którego środku wycięty jest otwór na nogę parasola.

Parasol ogrodowy w stylu hawajskimParasol ogrodowy w stylu hawajskim fot. Westwing Now

Za bardziej funkcjonalne uważane są parasole ogrodowe o nodze umiejscowionej w bocznej części parasola. Taka konstrukcja sprawia, że parasol ogrodowy można ustawić obok mebli ogrodowych w ten sposób, by w pełni wykorzystać rzucany przez niego cień. Ci, którzy nie przepadają za wolnostojącymi parasolami mogą zdecydować się na model montowany bezpośrednio do ściany.

Jeszcze bardziej praktycznym rozwiązaniem jest jednak nowoczesny parasol ogrodowy o konstrukcji łamanej. Takie parasole mogą mieć budowę klasyczną lub posiadać boczny wysięgnik. Funkcjonalność łamanego parasola ogrodowego wynika jednak z przegubu znajdującego się w jego trzonie, a dzięki któremu możliwe jest ustawianie nachylenia czaszy oraz obrócenie jej o 360 stopni. Taki parasol ogrodowy można ustawiać względem położenia słońca, które zmienia się w ciągu dnia. Co więcej, zasięg cienia rzucanego przez łamane parasole ogrodowe jest większy, niż wcześniej opisywanych modeli.

To, jaki parasol ogrodowy wybierzecie, powinno być uzależnione nie tylko od waszego gustu, ale przede wszystkim od przeznaczenia i wielkości ogrodu. Nie da się jednak ukryć, że im większy jest parasol, tym więcej będzie dawał cienia, co warto wziąć pod uwagę przy dokonywaniu zakupu.

Parasol ogrodowy JYSK czy parasole ogrodowe Castorama?

Parasole ogrodowe znaleźć można w wielu sklepach oferujących meble i akcesoria do ogrodu. Dostępne są zarówno w marketach budowlanych posiadających działy ogrodowe, takich jak Castorama, jak również i w sklepach z wyposażeniem wnętrz i ogrodów, np. sieci JYSK. To, na który parasol ogrodowy się zdecydujecie, powinno zależeć od waszych indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać, aby zdecydować się na parasol ogrodowy wykonany z dobrej jakości materiałów i pasujący wyglądem do estetyki waszej posesji.

Parasole ogrodowe: Allegro i sklepy internetowe

Poza sklepami stacjonarnymi, parasole ogrodowe dostępne są także w wielu sklepach internetowych. Wiele ciekawych modeli znaleźć można także na Allegro, gdzie wystawiają się mniejsi sprzedawcy i producenci parasoli. Bogaty wybór i łatwa dostępność sprawiają, że zakup parasola ogrodowego przez internet jest niezwykle korzystną opcją. Trzeba jednak pamiętać, aby kupując parasol ogrodowy online dokładnie przeczytać jego opis i poznać wszystkie możliwe parametry, aby nie rozczarować się przywiezionym przez kuriera produktem.

Niewielki parasol ogrodowyNiewielki parasol ogrodowy fot. Fabryka Form

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.