Trawa pampasowa: dekoracyjna roślina do ogrodu i wazonu

Trawa pampasowa, znana też jako kortaderia pampasowa, to najbardziej dekoracyjna ze wszystkich traw ozdobnych. Ta roślina ma charakterystyczne, lekko niebieskawe liście oraz białe kwiatostany w kształcie pióropuszy. Trawa pampasowa pięknie wygląda w ogrodzie, jednak można też udekorować z jej pomocą mieszkanie. Sprawdźcie, jak to zrobić.

Trawa pampasowa do ogrodu: jak rośnie trawa pampasowa?

Trawa pampasowa jest gatunkiem dwupiennym. Oznacza to, że jej kwiatostany męskie i żeńskie znajdują się na różnych roślinach, zamiast na tych samych kłoskach. Co istotne, to właśnie kwiatostany żeńskie trawy pampasowej sprawiają, że jest ona aż tak popularna i często sadzona w polskich ogrodach. Roślina ta jest niezwykle efektowna, toteż pełni głównie funkcję dekoracyjną.

Trawa pampasowa najlepiej rośnie na żyznych, luźnych i przepuszczalnych glebach bogatych w wapń. Aby mogła dobrze się rozwijać, potrzebuje ciepłego stanowiska w pełnym słońcu, które dodatkowo będzie osłonięte od wiatru. Ponadto, niezbędne jest dobrze nawodnione podłoże, zapewniające brak zastoju wody w zimie.

W ogrodach trawa pampasowa może być uprawiana w ich centralnej części, jak również w grupie z innymi rodzajami traw. Nie da się ukryć, że najlepiej wygląda wtedy, gdy jest wyeksponowana na ciemnych ścianach lub na tle innych krzewów. Trawa pampasowa świetnie nadaje się również do suchych kompozycji, toteż jej kwiatostany są cennym materiałem w bukieciarstwie.

Trawa pampasowa to prawdziwa ozdoba ogroduTrawa pampasowa to prawdziwa ozdoba ogrodu fot. OBI

Jak sadzić trawę pampasową: nasze porady

Sadzonki trawy pampasowej sprzedawane są w pojemnikach. Wysadzać do gruntu można je w dowolnym momencie, przez cały okres wegetacyjny rośliny, czyli od kwietnia do września. Za najlepszy termin do sadzenia tej rośliny uważany jest okres wiosenny (wówczas kępy mają cały sezon na odpowiednie rozrośnięcie się i nie wymarzną w czasie pierwszych chłodów).

Sadzonki trawy pampasowej umieszcza się pojedynczo w podłożu, które musi być wcześniej odpowiednio przygotowane. Jeśli jest ono zbyt gliniaste, koniecznie trzeba rozluźnić je z pomocą piasku i żwiru, a na koniec wzbogacić kompostem. Co więcej, przed sadzeniem trawy pampasowej należy wykopać dół o większych rozmiarach, niż bryła korzeniowa sadzonki, tak by spulchnić podłoże, a potem wzbogacić je w próchnicę mieszając wykopaną ziemię z torfem lub przerobionym obornikiem. Sadzonkę trawy sadzi się na podwyższeniu, dzięki któremu jest chroniona przed nadmierną wilgotnością podłoża, a na koniec zasypuje ziemią.

Jak zabezpieczyć na zimę trawę pampasową – zimowanie rośliny

W Polsce trawa pampasowa nie ma lekko. Szczególnie zagrożona jest podczas przymrozków – minusowe temperatury oraz wysoka wilgotność powietrza i podłoża powodują zamieranie rośliny. Aby ją ochronić zaleca się przykrycie terenu wokół niej warstwą suchych liści (ok. 20 cm). Najważniejsze jest, by chronić liście trawy przed zamakaniem, ponieważ roślina ta podczas zimowania musi być sucha.

Trawę pampasową ścina się na wysokości 30 cm i wiąże. Potem rozety liściowe przykrywane są suchą warstwą liści, słomy lub trocin (40-50 cm grubości). Na koniec całość można osłonić drewnianą skrzynką.

Trawa pampasowa do wazonu – ciekawa dekoracja wnętrza

Trawa pampasowa może też doskonale sprawdzić się jako element dekoracyjny. W tym celu można stworzyć w wazonie kompozycję z tą rośliną w roli głównej. Trawa pampasowa w eleganckim wazonie może być także dobrym prezentem, na przykład na parapetówkę. Jej estetyka pasuje do każdego wnętrza, które czyni bardziej przytulnym.

Trawa pampasowaTrawa pampasowa fot. Castorama

Więcej o: