Bambus - zaproś egzotyczną roślinę do swojego ogrodu

Bambus to efektowna ozdoba ogrodu o charakterystycznych, zielono-żółtych łodygach i listkach. Oryginalna roślina pochodzenia azjatyckiego przywodzi na myśl tropikalne lasy z odległych zakątków globu, jednak wybrane odmiany sprawdzą się także w naszym klimacie. Podpowiadamy, które z nich zaprezentują się najlepiej w otoczeniu naszego domu oraz w jego wnętrzu.

Bambus dekoracyjny do ogrodu

Wśród roślin bambusowych wyróżniamy aż 146 gatunków. Każdy z nich wymaga innej wilgotności, nasłonecznienia i substancji odżywczych. Większa część odmian bambusa przystosowana jest do warunków tropikalnych, na szczęście nie wszystkie. Jeśli kusi nas urok tych oryginalnych roślin, możemy bez problemu przemycić nieco egzotyki do naszego domowego ogródka.

Bambus ogrodowy Phyllostachys bissetii to jedna z tych niezwykłych odmian, która sprawdzi się w naszym, chłodnym jak na tę roślinę, klimacie. Jest mrozoodporny, przetrwa nawet w temperaturze do -27 stopni C. Osiąga do 5 metrów wysokości, co pozwala stworzyć przyjemne, zacienione miejsce w ogrodzie. Jeśli odpowiednio go przytniemy, osiągniemy efekt żywopłotu, który zapewni nam intymną przestrzeń. Lubi raczej zacienione miejsca, potrzebuje dużej wilgotności.

Pleioblastus districhus to z kolei niższa odmiana bambusa, prawie tak samo odporna na mrozy i wiatr, jak wyżej opisany Phyllostachys bissetii. Poradzi sobie w temperaturze do - 21 C. Ta odmiana bambusa osiąga 20 - 60 cm, możemy ją śmiało przycinać. Szybko się rozrasta, tworząc zielone kępy.

Bambus na balkon - jaką odmianę wybrać?

Na balkonie najlepiej sprawdzą się bambusy, które które rozrastają się głównie w kierunku pionowym. Przykładem może być Fargesia jiuzhaigou o czerwonych pędach, które zaprezentują się bardzo efektownie na naszym balkonie. Nie potrzebuje on obszernych donic, choć warto zapewnić mu zawsze nieco więcej miejsca, aby mógł swobodnie się rozrastać. Dzięki temu nie będziemy musieli szybko wymieniać donicy. Fargesia nitida to kolejna odmiana, która świetnie sprawdzi się na balkonie - zarówno nasłonecznionym, jak i zacienionym. Jest bardzo odporna, przetrwa różne warunki pogodowe.

Bambus do salonu - roślina i egzotyczny wzór

Mniej ekspansywne odmiany bambusów sprawdzą się nawet w domowym wnętrzu. Fargesia murielae to jedna z odmian, która przy odrobinie naszej troski, poradzi sobie także w salonowym wnętrzu. Warto wybrać dla niego zacienione miejsce i dbać o regularne podlewanie. Jasnozielona kolorystyka z pewnością ożywi każde wnętrze.

Bambus może jednak zdobić nasze wnętrza nie tylko żywą roślinnością. Efektowny wzór zielonego bambusa sprawdzi się także w formie tapety albo niebanalnej pościeli. Stworzy zgrany duet z egzotycznymi meblami i pamiątkami z dalekich podróży. Zielony kolor ukoi nasze zmysły i stworzy przestrzeń, w której będziemy mogli się zrelaksować.

Więcej o: