Anturium jako piękna ozdoba salonu
Anturium doniczkowe: anturium do salonu i nie tylko
Anturium jest rośliną, która pięknie prezentuje się w każdej postaci, jednak najczęściej spotkać można ją w doniczkach. Bez problemu dostaniecie ją w każdym sklepie ogrodniczym, w każdej kwiaciarni, a także w supermarkecie. Anturium doniczkowe, ze względu na swoje walory dekoracyjne, może być więc wspaniałą ozdobą wnętrza, w tym przede wszystkim salonu.
Anturium występuje w różnych rozmiarach. Może mieć też zróżnicowaną wielkość, barwę i ilość kwiatostanów. Jego dodatkowym atutem są ciemnozielone, błyszczące liście. Tę roślinę stawiać można w zasadzie wszędzie, jednak najlepiej wygląda na podokiennym parapecie, komodzie, a nawet na półce na książki. W odpowiedniej oprawie ozdobi także aranżację stołu lub kawowego stolika.
Atutem anturium są ciemnozielone liście fot. Castorama
Anturium a zdrowie: czy hodowanie tej rośliny jest bezpieczne?
Choć anturium to piękna i efektowna roślina, trzeba na nią uważać – zbyt bliski kontakt z nią może być niebezpieczny, szczególnie dla zwierząt i dzieci. Wszystko dlatego, że (podobnie jak inne rośliny ozdobne) anturium w ciągu tysięcy lat swojej ewolucji wytworzyło mechanizmy chroniące je przed zbyt szybką zagładą.
Zerwanie kwiatu anturium nie zaszkodzi zbytnio osobom dorosłym. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci i zwierząt domowych. Trzeba wiedzieć, że pewne części rośliny, w tym przede wszystkim pędy i liście, zawierają sok z saponinami i nierozpuszczalnymi kryształkami szczawianu wapnia. Kryształki te przypominają mikroskopijne igły i mogą wbijać się w skórę, czego następstwem może być wysypka i nieprzyjemne pieczenie. Co więcej, pogryzienie lub połknięcie kawałków anturium może doprowadzić do bolesnego obrzęku języka, warg, przełyku oraz gardła, a to z kolei spowodować może problemy z oddychaniem. Inną konsekwencją połknięcia kawałka anturium mogą być różnego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego, w tym poważne zatrucie.
Anturium może też zaszkodzić oczom – gdy dostanie się do nich sok tej rośliny, prawdopodobnie doprowadzi on do stanu zapalnego, którego objawami są łzawienie i pieczenie oczu. Ponadto, sok ten może spowodować poważne zapalenie spojówek.
Pocieszeniem może być jednak fakt, że stężenie trucizny w anturium jest niewielkie, a nieprzyjemne objawy dość szybko mijają. Mimo wszystko, lepiej dbać o to, by roślina ta znajdowała się w bezpiecznej odległości od tych domowników, którym może zaszkodzić.
Anturium: dlaczego nie kwitnie? Nasze porady
Anturium jest rośliną kwitnącą od wiosny aż do początku jesieni, której kwiaty są bardzo trwałe i stanowią jej największą ozdobę. Zdarza się jednak, że anturium ma problemy z kwitnięciem. Może się tak dziać wtedy, gdy:
- anturium nie przeszło okresu spoczynku – do zakwitnięcia anturium zachęcić może jedynie przechłodzenie rośliny w zimie, dlatego w tym okresie trzeba obniżyć temperaturę jego uprawy do 16-18 stopni Celsjusza, a także ograniczyć jego podlewanie i nie nawozić,
- anturium jest źle podlewane – roślina ta lubi ciepłą ziemię i nie cierpi podlewania zimną, twardą, chlorowaną wodą, toteż nawadniać trzeba ją wodą odstałą i miękką, z której odparował chlor (wystarczy odstawić wodę w otwartym naczyniu na 24 godziny),
- anturium jest źle nawożone – anturium wymaga nawożenia, jednak nie można dostarczać mu zbyt dużej ilości azotu, który przyczynia się do obfitego wzrostu liści, a jednocześnie do słabego kwitnienia, czasem nawet do brązowienia i usychania brzegów liści; kwitnieniu anturium sprzyjają nawozy o obniżonej zawartości azotu i bogate w potas,
- anturium ma zbyt ciepło – roślina powinna stać w miejscu nie w pełni nasłonecznionym (w pełnym słońcu jej liście mogą ulec poparzeniom), ze światłem rozproszonym, przefiltrowanym przez firankę, a nawet w półcieniu; nie należy jednak też ustawiać jej w zbyt ciemnym miejscu, ponieważ brak światła zahamuje kwitnienie anturium.
Piękne kwiatostany anturium robią wrażenie Fot. Yuriy Chertok/Shutterstock
-
Te sprzęty ułatwią wykonywanie prac domowych i ogrodowych. Myjka parowa to HIT na uporczywe zabrudzenia!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zamiast do ciasta, wykorzystaj ją do oprysku. Pomidory i ogórki będą zdrowe i odporne na szkodniki
-
Dzień dziecka powinien być każdego dnia. Jak okazywać wsparcie dzieciom na co dzień, nie tylko od święta?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zapraszamy na zakupy! Ruszył marketplace Cztery Kąty
-
Sprzęty i akcesoria do pracy w ogrodzieMATERIAŁ PROMOCYJNY
- Te 3 rośliny urosną bez twojej interwencji! Oszczędź czas i ciesz się pięknym ogrodem
- Popularny Tiktoker zdradza patent na pozbycie się much z domu i ogrodu - "to naprawdę działa"
- Jak ustrzec się przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów na balkonie? Te rozwiązania pozbędą cię podglądaczy
- Tak wygląda najdroższy dom w Polsce. Zainteresowani kupnem musieliby przygotować "jedynie" 105 mln złotych
- Te rośliny skutecznie odstraszają mszyce. Warto zasadzić je w pobliżu uprawy pomidorów i nie tylko