Anturium jako piękna ozdoba salonu

Anturium to roślina egzotyczna, którą uprawia się na całym świecie. Doceniana jest przede wszystkim za bardzo efektowne kwiatostany i ciemnozielone, błyszczące liście. Anturium w doniczce może być piękna dekoracją salonu, jednak warto na nią uważać, ponieważ może nam bardzo zaszkodzić. Oto, co powinniście wiedzieć o anturium.

Anturium doniczkowe: anturium do salonu i nie tylko

Anturium jest rośliną, która pięknie prezentuje się w każdej postaci, jednak najczęściej spotkać można ją w doniczkach. Bez problemu dostaniecie ją w każdym sklepie ogrodniczym, w każdej kwiaciarni, a także w supermarkecie. Anturium doniczkowe, ze względu na swoje walory dekoracyjne, może być więc wspaniałą ozdobą wnętrza, w tym przede wszystkim salonu.

Anturium występuje w różnych rozmiarach. Może mieć też zróżnicowaną wielkość, barwę i ilość kwiatostanów. Jego dodatkowym atutem są ciemnozielone, błyszczące liście. Tę roślinę stawiać można w zasadzie wszędzie, jednak najlepiej wygląda na podokiennym parapecie, komodzie, a nawet na półce na książki.  W odpowiedniej oprawie ozdobi także aranżację stołu lub kawowego stolika.

Atutem anturium są ciemnozielone liścieAtutem anturium są ciemnozielone liście fot. Castorama

Anturium a zdrowie: czy hodowanie tej rośliny jest bezpieczne?

Choć anturium to piękna i efektowna roślina, trzeba na nią uważać – zbyt bliski kontakt z nią może być niebezpieczny, szczególnie dla zwierząt i dzieci. Wszystko dlatego, że (podobnie jak inne rośliny ozdobne) anturium w ciągu tysięcy lat swojej ewolucji wytworzyło mechanizmy chroniące je przed zbyt szybką zagładą.

Zerwanie kwiatu anturium nie zaszkodzi  zbytnio osobom dorosłym. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku dzieci i zwierząt domowych. Trzeba wiedzieć, że pewne części rośliny, w tym przede wszystkim pędy i liście, zawierają sok z saponinami i nierozpuszczalnymi kryształkami szczawianu wapnia. Kryształki te przypominają mikroskopijne igły i mogą wbijać się w skórę, czego następstwem może być wysypka i nieprzyjemne pieczenie. Co więcej, pogryzienie lub połknięcie kawałków anturium może doprowadzić do bolesnego obrzęku języka, warg, przełyku oraz gardła, a to z kolei spowodować może problemy z oddychaniem. Inną konsekwencją połknięcia kawałka anturium mogą być różnego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego, w tym poważne zatrucie.

Anturium może też zaszkodzić oczom – gdy dostanie się do nich sok tej rośliny, prawdopodobnie doprowadzi on do stanu zapalnego, którego objawami są łzawienie i pieczenie oczu. Ponadto, sok ten może spowodować poważne zapalenie spojówek.

Pocieszeniem może być jednak fakt, że stężenie trucizny w anturium jest niewielkie, a nieprzyjemne objawy dość szybko mijają. Mimo wszystko, lepiej dbać o to, by roślina ta znajdowała się w bezpiecznej odległości od tych domowników, którym może zaszkodzić.

Anturium: dlaczego nie kwitnie? Nasze porady

Anturium jest rośliną kwitnącą od wiosny aż do początku jesieni, której kwiaty są bardzo trwałe i stanowią jej największą ozdobę. Zdarza się jednak, że anturium ma problemy z kwitnięciem. Może się tak dziać wtedy, gdy:

  • anturium nie przeszło okresu spoczynku – do zakwitnięcia anturium zachęcić może jedynie przechłodzenie rośliny w zimie, dlatego w tym okresie trzeba obniżyć temperaturę jego uprawy do 16-18 stopni Celsjusza, a także ograniczyć jego podlewanie i nie nawozić,
  • anturium jest źle podlewane – roślina ta lubi ciepłą ziemię i nie cierpi podlewania zimną, twardą, chlorowaną wodą, toteż nawadniać trzeba ją wodą odstałą i miękką, z której odparował chlor (wystarczy odstawić wodę w otwartym naczyniu na 24 godziny),
  • anturium jest źle nawożone – anturium wymaga nawożenia, jednak nie można dostarczać mu zbyt dużej ilości azotu, który przyczynia się do obfitego wzrostu liści, a jednocześnie do słabego kwitnienia, czasem nawet do brązowienia i usychania brzegów liści; kwitnieniu anturium sprzyjają nawozy o obniżonej zawartości azotu i bogate w potas,
  • anturium ma zbyt ciepło – roślina powinna stać w miejscu nie w pełni nasłonecznionym (w pełnym słońcu jej liście mogą ulec poparzeniom), ze światłem rozproszonym, przefiltrowanym przez firankę, a nawet w półcieniu; nie należy jednak też ustawiać jej w zbyt ciemnym miejscu, ponieważ brak światła zahamuje kwitnienie anturium.

Piękne kwiatostany anturium robią wrażeniePiękne kwiatostany anturium robią wrażenie Fot. Yuriy Chertok/Shutterstock

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.