Buda dla psa - jak wybrać najlepszą?

Wiele psów mieszkających w domach z ogrodem lubi spędzać czas na świeżym powietrzu i drzemać w swoim własnym kącie, gdzie mogą odpocząć od zabaw z domownikami. Aby buda dla psa była dla zwierzaka komfortowa, trzeba wybrać jej odpowiedni rodzaj, dopasowując ją do potrzeb i wielkości czworonoga. Zobaczcie, jaka buda dla psa będzie najlepsza dla waszego pupila.

Buda dla psa średniej wielkości i dla dużego psa: czym się różnią?

Buda dla psa powinna być dobrana przede wszystkim względem jego wielkości – inną budę wybiera się dla psa średniego, a inną dla dużego. Wszystko dlatego, że buda dla psa powinna być dla niego w pełni komfortowa, a więc ani nie za mała, ani nie za duża.

W sklepach zoologicznych znaleźć można różne rodzaje bud dla psów. Dzieli się je ze względu na konstrukcję ogólną, materiał wykonania, kształt dachu, a także rodzaj ogrzewania. Wszystkie modele występują w różnych rozmiarach, toteż przed zakupem takiego psiego domku warto wymierzyć swojego psa i do jego rozmiarów dopasować budę.

Warto też wiedzieć, że nie każdy pies może na stałe mieszkać w budzie umieszczonej na zewnątrz. Nie nadają się do tego z pewnością małe pieski oraz pieski o bardzo krótkiej sierści, nieprzyzwyczajone do życia w trudnych warunkach atmosferycznych. Bez względu na to, czy pies dobrze znosić będzie mieszkanie na zewnątrz, dobrze jest znaleźć mu ciepły i przyjemny kąt także w domu.

Klasyczna buda dla psaKlasyczna buda dla psa fot. Keko

Buda dla psa: z przedsionkiem czy klasyczna?

Jak już wspominaliśmy, na rynku dostępne są różne rodzaje bud, wyróżniających się różnymi cechami. Pierwszym kryterium podziału psich domków jest obecność przedsionka. Klasyczna buda dla psa, będąca najczęściej stosowanym rozwiązaniem, to propozycja najbardziej korzystna cenowo, jednak nie można uznać jej za najlepszą i najbardziej komfortową. Jako, że taka buda nie ma przedsionka, jej wnętrze wychładza się bardzo szybko.

Jeśli wasz pies będzie spędzał czas w zewnętrznej budzie także w chłodniejsze dni, warto zdecydować się na budę z przedsionkiem, czyli zadaszonym tarasem prowadzącym do wnętrza budy. W takiej budzie jesienią i zimą jest znacznie cieplej, gdyż do środka dostaje się o wiele mniej zimnego powietrza, niż do budy klasycznej.

Buda dla psa: jednospadowa czy z dachem dwuspadowym?

Buda dla psa może mieć dach jednospadowy lub dwuspadowy. Buda z dachem dwuspadowym jest idealnym rozwiązaniem dla bud wolnostojących, ponieważ na jej dachu nie zalega woda, ani śnieg. Co więcej, opcja ta wygląda bardzo efektownie, toteż dobrze wykonana buda dla psa z dachem dwuspadowym może być ozdobą otoczenia.

Jednospadowe zadaszenie to lepsze rozwiązanie dla budy przylegającej do ściany budynku. W jej sytuacji jeden spad spokojnie wystarczy do odprowadzania wody i śniegu.

Buda dla psa i kojec kontra buda dla psa do domu: co jest lepsze?

Buda dla psa powinna być opcją dodatkową, która zapewni zwierzakowi własny kąt wtedy, gdy będzie przebywał na zewnątrz. Jeśli pies ma tendencje do uciekania, warto zbudować mu także kojec, który zapewni mu odpowiednią ilość wolnego miejsca.

Buda dla psa z kojcem może być duża i komfortowa, jednak nie zastąpi miłego legowiska w domu, gdzie są wszyscy domownicy, i gdzie zwierzak może czuć się bezpiecznie. Z tego powodu warto zadbać także o zapewnienie czworonogowi własnego kąta pod waszym dachem.

Buda dla psa w kształcie domuBuda dla psa w kształcie domu fot. Best Friends Home

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.