Jakie grabie sprawdzą się w trakcie jesiennych porządków?

Jesień zbliża się wielkimi krokami. Grabie to prawdopodobnie najpotrzebniejsze narzędzie, niezbędne do wykonania sezonowych porządków wokół domu. Czasu jest coraz mniej! Warto przed nadejściem chłodów wyposażyć się w dobrej jakości grabie, które ułatwią i uprzyjemnią nam pracę. Podpowiadamy, które sprawdzą się w jesiennym ogrodzie.

Grabie do trawy - obowiązkowe narzędzie każdego ogrodu

Piękny, zadbany trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Grabie do trawy pomogą nam w jego pielęgnacji. Do usuwania skoszonej trawy najlepsze będą lekkie i poręczne. Takie, które ułatwią nam pracę i nie skończą się kilkudniowym bólem rąk. Ich zęby powinny być dosyć cienkie i ostre, ułożone blisko siebie. Warto wymienić przestarzały, metalowy model, który do niedawna mogliśmy spotkać u każdego sąsiada. Dziś możemy je zamienić na lżejszy, aluminiowy odpowiednik o równie dużej powierzchni roboczej, gdzie zakończenia zębów są wygięte w taki sposób, który znacznie ułatwia zbieranie trawy.

Grabie do liści, które ułatwią jesienne porządki

Wśród grabi do liści znajdziemy różnorodne kroje, przeznaczone do wykonania określonych prac. Najlepszym pomysłem jest jednak wybór modelu z wymienianymi końcówkami, które pozwolą nam połączyć kilka narzędzi w jednym. Warto zainwestować w przynajmniej 3 różne głowice, które pozwolą nam na swobodne i precyzyjne wykonanie prac ogrodowych. Niezbędne będą grabie z szeroką głowicą, które ułatwią uprzątnięcie dużej powierzchni. Niezwykle przydatny może okazać się również wąski model, który dotrze w trudno dostępne miejsca. Praktyczna będzie także uniwersalna głowica o szeroko rozstawionych zębach, która sprawdzi się nie tylko jako narzędzie do grabienia liści, możemy jej także użyć w celu wyrównania terenu przed zakładaniem trawnika czy siewem.

Praktyczne grabie ogrodowe z szeroką głowicąPraktyczne grabie ogrodowe z szeroką głowicą Fot. Fiskars

Klasyczne grabie drewniane

Drewniane grabie w klasycznej formie kojarzone są głównie z pracami polowymi. Od zawsze używane były w gospodarstwach rolnych w trakcie sianokosów, są elementem, który nadal ma wielu zwolenników. Czy jednak klasyczne grabie drewniane przydadzą się nam w ogrodzie? Z pewnością bardziej praktycznym wyborem będą lekkie grabie z aluminiową rączką i wymienianymi końcówkami. Drewniana wersja może być jednak ciekawą ozdobą domów urządzonych na styl wiejskiej chaty. Takie elementy ustawione na zewnątrz budynku zapewnią przyjemny, sielankowy klimat.

Więcej o: