Jak hodować szałwię omszoną?

Chcemy, aby nasze ogródki prezentowały się jak najlepiej. W tym celu niedługo posadzimy w nich rabaty kwiatów, które ozdobią przydomowe przestrzenie. Pośród nich może znaleźć się bylina zwana szałwią omszoną. Jak ją uprawiać?

Kiedy sadzić szałwię omszoną i jak ją przycinać? Jaka ziemia jest idealna do szałwii omszonej? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.  

Szałwia omszona to bylina, której smukłe i gęste kwiatostany zdobią rabaty późną wiosną i latem. Byliny to jedne z ważniejszych roślin w ogrodzie, ponieważ są bazą kompozycji rabatowych. Co więcej, nie wymagają corocznego sadzenia i wysiewania. Kwitną pięknie i obficie. Jedną z nich jest właśnie szałwia omszona, nazywana również szałwią gajową.  

Roślina ta osiąga wysokość od sześćdziesięciu do osiemdziesięciu centymetrów wysokości. Rozwija wzniesione, czterokanciaste, sztywne, rozgałęzione, lekko fioletowe u podstawy pędy, które tworzą ponad ziemią gęstą kępę. Są one pokryte licznymi, ciemnozielonymi liśćmi z karbowanymi brzegami. Mają one mocno pomarszczoną blaszką i wysoce odznaczające się ubarwienie. Szałwia omszona jest lekko owłosiona i wydziela przyjemny aromat. Późną wiosną na szczytach pędów rozwijają się gęste kłosowe kwiatostany. Składają się one z małych dwuwargowych kwiatów. W zależności od odmiany mogą być fioletowe, białe, niebieskie lub różowe. Rośliny te mają różną wysokość. 

Szałwia omszonaSzałwia omszona Shutterstock

Szałwia omszona uprawa 

Roślina ta jest nie tylko piękna, ale i szczególnie łatwa w uprawie. Jednak jeśli chcemy, aby rokrocznie obficie kwitła i nieustannie się rozrastała, musimy spełnić pewne warunki. Punkt pierwszy to przede wszystkim zapewnienie jej nasłonecznionego, ciepłego miejsca. Powinno być ono osłonięte od wiatru. Szałwia omszona lubi próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę. Roślina ta jest tolerancyjna względem pH ziemi, w której się znajduje. Co więcej, bardzo dobrze znosi przejściowe susze, ale pamiętajmy o regularnym podlewaniu w czasie bezdeszczowych okresów. Ważna uwaga! Szałwia omszona nie toleruje mokrych gleb, zazwyczaj na nich zamiera. Nie lubi też rosnąć w cieniu, wtedy prawie w ogóle nie kwitnie, a rośliny cechują się mniejszą wytrzymałością. A kiedy sadzić szałwię omszoną? Najlepsza pora to albo koniec lata, albo wczesna wiosna. 

Szałwia omszona sadzonki 

W wielu sklepach ogrodniczych dostępne są liczne rodzaje sadzonek szałwii omszonej. Jest to między innymi odmiana "Amethyst", która charakteryzuje się różowymi kwiatami o wysokości około pięćdziesięciu centymetrów. Równie popularna jest szałwia "Schneehügel" o białych kwiatach osiągających wysokość od czterdziestu do pięćdziesięciu centymetrów. Kwiaty fioletowopurpurowe ma z kolei odmiana "Ostfriesland", która osiąga wysokość nawet do osiemdziesięciu centymetrów! Natomiast "Merleau Rose" o intensywnych różowych kwiatach ma wysokość około czterdziestu centymetrów. Istnieje wiele odmian szałwii o rozmaitych kolorach kwiatów. Nie zwlekaj i wybierz swoją już dziś.  

Szałwia omszonaSzałwia omszona Shutterstock

Szałwia omszona kompozycje 

Chcemy, aby nasz ogród prezentował się jak najlepiej. Jak brzmi odpowiedź na pytanie, co posadzić razem z szałwią omszoną? Inne byliny! Byliny o żółtych kwiatach, takie jak rudbekia czy tojeść kropkowana dadzą mocno kontrastowe zestawienie. Można też postawić na subtelność i posadzić wraz z szałwią omszoną lawendę, rozchodnik okazały, jeżówkę, kocimiętkę czy werbenę. Szałwia ta bardzo dobrze komponuje się również ze zwiewnymi trawami, takimi jak ostnica czy śmiałek darwinowy. Nie bójmy się postawić również na trawy o bardziej wyrazistych odcieniach, takich jak rozplenica japońska czy trzcinnik ostrokwiatowy. Co więcej, szałwia sprawdza się również w zestawieniu z różami, zarówno tymi okrywowymi, jak i większymi odmianami. Ciekawym uzupełnieniem szałwii może być również perukowiec, zwłaszcza o bordowych liściach. Nie zwlekaj i przygotuj swoją własną kompozycję już dzisiaj! A jak gęsto należy sadzić szałwię? Sadzimy ją w rozstawie od siedmiu do dziewięciu sztuk na metr kwadratowy - to mniej więcej trzydzieści na trzydzieści centymetrów. 

Szałwia omszona - cięcie na zimę 

Warto wiedzieć, że roślina jest mrozoodporna i nie wymaga dodatkowego okrycia zimą. Jednak, jeśli żyjemy w miejscu, gdzie występują szczególnie silne mrozy, warto osłonić ją przed nimi grubą warstwą ściółki. Również okazy, które niedawno zostały posadzone wymagają szczególnej troski. Zimą największym zagrożeniem dla szałwii omszonej jest... woda zalegająca w ziemi. Dlatego jeśli to możliwe należy sadzić ją na lekko wzniesionych terenach. 

Szałwia omszonaSzałwia omszona Shutterstock

Zastosowanie szałwii omszonej 

Roślina ta ma w ogrodzie wiele zastosowań. Pięknie prezentuje się w sporych jednogatunkowych grupach i z tego względu może być traktowana jako roślina okrywowa. Szałwia omszona idealnie nadaje się do uprawy w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i angielskich. Poza tym, bardzo dobrze prezentuje się w kompozycjach rabatowych z innymi bylinami. Świetnie wygląda w ogródkach żwirowych, na skarpach, między płytami z kamienia lub przy ogrodowych schodach.  

Mamy dobrą informację dla fanów pszczół. Szałwia omszona jest chętnie odwiedzana przez pszczoły, motyle i trzmiele i z tego względu może być sadzona w kompozycjach roślin miododajnych. Co więcej, niskie odmiany szałwii mogą być również uprawiane w donicach na balkonie czy tarasie.  

Jak przycinać szałwię omszoną? 

Ta bylina lubi bardzo silne cięcie. Przycinając po pierwszym kwitnieniu, zachęcimy szałwię do rozwijania nowych pędów. Dzięki temu będzie mogła zakwitnąć również jesienią. Jeżeli zależy nam na tym, aby szałwia miała dłuższy okres kwitnienia, powinniśmy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty. Z kolei w momencie, gdy roślina skończy kwitnąć, należy usunąć wszystkie zamierające kwiatostany. 

Jak dbać o szałwię omszoną? Warto pamiętać, że jeśli podłoże, na którym ją uprawiamy nie jest zbyt zasobne w minerały, trzeba nawozić ją naturalnymi nawozami. Dla przykładu - kompostem lub biohumusem. Inną alternatywą jest również preparat do ogrodowych roślin kwitnących.  

Warto pomyśleć o sadzeniu szałwii omszonej w swoim ogrodzie. To roślina, która nie wymaga ogromnego nakładu pracy, by utrzymać ją w dobrej formie. Pamiętajmy, że jest mrozoodporna. Występuje w wielu odmianach o różnorodnych kolorach. Bardzo dobrze prezentuje się na skarpach i w rabatach kwiatów. Na pewno odnajdzie się i w twoim ogrodzie! 

Więcej o:
Copyright © Agora SA