Rudbekia błyskotliwa - ozdobna wieloletnia bylina

Rudbekia to piękna, zachwycająca kolorem bylina ogrodowa z rodziny astrowatych. Jej kwiaty będą pięknym tłem ogrodowych kompozycji.

Rudbekia to kilkadziesiąt gatunków roślin obejmujących gatunki wieloletnie, ale również pojedyncze gatunki jednoroczne. Przykładem gatunku jednorocznego jest Rudbekia owłosiona.

W naszym klimacie najlepiej sprawdzają się trzy gatunki wieloletnie : rudbekia błyskotliwa, rudbekia lśniąca oraz rudbekia naga. Te byliny mogą być na jednym stałym stanowisku przez wiele lat.  

Rudbekia błyskotliwa

'Rudbeckia fulgida'to wieloletnie bylina pochodząca z Meksyku i Ameryki Północnej. W Polsce przez wiele lat rośliny te były popularne w wiejskich ogrodach, ale obecnie zyskują na popularności nawet w miejskich zieleńcach. Rudbekia zdecydowanie najlepiej pasuje do wiejskich ogrodów w stylu rustykalnym, jednak jako tło kompozycji kwiatowych sprawdzi się w ogrodach romantycznych, a nawet nowoczesnych. 

W naszych ogrodach roślina ta osiąga ok 60 cm wysokości, oraz rozwija silne rozłogi podziemne, dzięki czemu przetrzyma nawet mroźne zimy, na wiosnę odbijając od ziemi sztywne, proste pędy. 

Rudbekia - piękne, żółte kwiaty o czarnym, lub ciemnobrązowym środkuRudbekia - piękne, żółte kwiaty o czarnym, lub ciemnobrązowym środku Fot Shutterstock

Kwiaty Rudbeki składają się z dużych wydłużonych, żółtych płatków, oraz małych, rurkowych, ciemno-brązowych znajdujących się w środku. Środek kwiatów jest wystający. Kwitnienie tej rośliny możemy obserwować od początku lata, do późnej jesieni (lipiec-październik). Usuwając przekwitłe kwiatostany w trakcie trwania kwitnienia, mobilizujemy do roślinę do ponownego zawiązywania pąków, przez co kwitnienie można wydłużyć. Dodatkowo Rudbekia jest rośliną miododajną, z czego z przyjemnością skorzystają pszczoły i kolorowe motyle, które będą odwiedzać nasz ogród. 

Liście Rudbeki, im bliżej ziemi są szersze, jajowate i mają ząbkowany brzeg blaszki, im wyżej wzdłuż łodygi liście wydłużają się, są lancetowate i całobrzegie. 

Rudbekia błyskotliwa uprawa

Byliny należące do rodzaju rudbekia są mało wymagające, preferują słoneczne i ciepłe miejsca, nie wysychają latem i dobrze radzą sobie na większości przepuszczalnych gleb. Łatwe w uprawie ze względu na małe wymagania, mogą jednak potrzebować palikowania, szczególnie wysokie okazy, które mogą się połamać podczas burzy i silnego wiatru.

Rudbekia jest rośliną bardzo wrażliwą na atak ślimaków, dlatego należy je odpowiednio przez nimi zabezpieczać. 

Ta mało wymagająca bylina nie potrzebuje dodatkowego nawożenia, jednak w trakcie kwitnienia możemy podać wieloskładnikowy nawóz mineralny, dzięki któremu zwiększymy kwitnienie i przedłużymy trwałość kwiatostanów. 

RudbekiaRudbekia Fot. Shutterstock

Rudbekia błyskotliwa wysiew nasion

Kiedy sadzić rudbekię błyskotliwą? Nasiona rudbeki najlepiej wysiać do gruntu na przełomie kwietnia i maja, gdy chcemy wysiać nasiona wcześniej, możemy zrobić to już pod koniec lutego, do szklarni. W tym wypadku pod koniec maja sadzonki byli należy umieścić w gruncie. 

Rudbekia błyskotliwa rozstawa- sadzonki należy sadzić w odstępach co 30-60 cm.

Rudbekia błyskotliwa odmiany

  • Rudbekia błyskotliwa 'Goldsturm' – (R. fulgida var. sullivantii) to wysoka odmiana, która ma odrobine większe wymagania - potrzebuje wilgotnej gleby i gorzej znosi przesuszenie. 
  • 'Golden Glow' – to okazały rodzaj, który osiąga nawet 2 m wysokości. Kwiaty tej odmiany przez rozwinięciem mają zielonkawy kolor, dopiero po pełnym rozkwitnięciu stają się jaskrawożółte
  • Rudbekia dwubarwna 'Rudbeckia hirta var. pulcherrima' to jednoroczna odmiana, która dorasta do 1 metra wysokości. Jej łodygi jak i liście są owłosione. W słonecznym stanowisku, niezwykle obficie kwitnie i pięknie prezentuje się na rabatach. 

Rudbekia na wiejskiej rabacieRudbekia na wiejskiej rabacie fot. Shutterstock

  • Rudbekia owłosiona Rudbeckia hirta - z kwiatami w kolorze złocistej żółci pięknie prezentuje się na rabatach, dorastając maksymalnie do wysokości 80 cm. 
  • Rudbekia naga 'Plena' Rudbeckia laciniata - to jeden z wyższych gatunków, który kwitnie kaskadą pięknych, żółtych kwiatów.  Dorastając do wysokości 200 cm, mogą wymagać dodatkowego palikowania, a w połowie czerwca najlepiej przyciąć pędy do połowy wysokości, dzięki czemu nabiorą dodatkowej sztywności. Rudbekia naga preferuje słoneczne stanowisko

Co posadzić w sąsiedztwie Rudbeki?

Najlepszym sąsiedztwem dla Rudbeki będą wysokie trawy takie jak np: miskant, krokosmie lub proso. 

Byliny te są doskonałym towarzystwem dla malw, pacioreczników i słoneczników, ciekawą aranżację kolorystyczną można również stworzyć sadząc je w pobliżu różowych i białych astrów. Nietypowym rozwiązaniem, ale niezwykle urodziwym jest kompozycja kwiatowa z rudbeki, cynii i dalii. 

Rudbekie jako byliny sprawdzą się w każdym ogrodzie. Jednak warto pamiętać, że są to byliny wieloletnie i warto przemyśleć odpowiednio miejsce dla nich, gdyż zostaną na nim przez wiele lat, odradzając się  z podziemnych kłączy. Odmiany jednoroczne wysiewają się same, więc w kolejnych latach, również mogą być w tym samym miejscy. 

Rudbekie najlepiej sprawdzają się w ogrodach w stylu rustykalnym i wiejskim, kreując wspaniały sielki nastrój. 

.

Więcej o:
Copyright © Agora SA