Ogród rzeźbiony światłem

Iluminacja ogrodu ma na celu wyeksponowanie pięknych detali w naszym ogrodzie, tworzenie obrazów światło-cieni. Tworzy też odpowiedni nastrój. Przedstawiamy kilka sposobów na osiągniecie tego celu.

Zawodowcy przy projektowaniu oświetlenia ogrodu stosują oprogramowanie pozwalające na wizualizację obiektu oraz dobór odpowiednich źródeł światła i ich mocy jeszcze przed przystąpieniem do montażu. Poniżej podanych jest kilka trików dzięki którym można osiągnąć bardzo ciekawe efekty.

Podświetlenie z dołu

To najczęściej stosowana technika, dzięki której można osiągnąć dramatyczny efekt, który przyciąga uwagę patrzących dzięki temu, że jest to odwrotne oświetlenie niż naturalne oświetlenie światłem słonecznym. Podświetlenie pod kątem pozwala na oświetlenie większej powierzchni.

Oświetlenie tradycyjne

Skierowane na dół z budynku, pozwala na uzyskanie jasno oświetlonej przestrzeni, poza walorami dekoracyjnymi jest najczęściej używane w ochronie mienia i najbardziej funkcjonalne, jako źródło światła. Można też skontrastować je z opisanym wyżej podświetleniem.

"Obmywanie ścian"

Nazwa pochodzi z języka angielskiego : wall washing. Jest to technika polegająca na równomiernym oświetleniu ściany, w celu podkreślenia jej koloru, co pozwala na zaznaczenie danej przestrzeni, czy wytworzenie intymnej atmosfery. Równomierne oświetlenie wymaga umieszczenia lamp w pewnej odległości od "obmywanej" powierzchni, to odróżnia tą technikę od "grazingu".

Grazing

Od angielskiego słowa graze oznaczającego zadrapanie. Ta technika polega na oświetleniu powierzchni pod ostrym kątem, dzięki temu cienie podkreślą fakturę oświetlonej ściany. Technika działa tak samo niezależnie od tego, czy źródło światła umieszczone jest na górze czy na dole oświetlanej powierzchni

Akcentowanie światłem

Wykorzystuje bezpośrednie i ostre oświetlenie konkretnych roślin, czy innych obiektów, dzięki czemu właśnie zaakcentowane rzeczy będą najbardziej rzucać się w oczy. Tu też wysokość umieszczenia lampy nie ma znaczenia.

Oświetlenie kątowe

Oznacza umieszczenie źródła światła z boku obiektu, w taki sposób aby promień światła padał na obiekt pod kątem i świecił przez niego. Źródło światła może być umieszczone wysoko - na drzewie albo budynku, albo nisko, nawet bezpośrednio na ziemi.

Technika oświetlenia lustrzanego

Polega na akcentowaniu obiektu umieszczonego po drugiej stronie zbiornika wody, w taki sposób aby patrząc z tarasu, lub z domu, patrzący widział jego odbicie na powierzchni wody. Trzeba pamiętać, że podwodne oświetlenie musi być wyłączone aby móc uzyskać taki efekt.

Oświetlenie punktowe

Jest to w gruncie rzeczy akcentowanie, przy lampie umieszczonej w odległości od akcentowanego obiektu, często z braku lepszego miejsca na umieszczenie lampy. W przypadku oświetlania punktowego należy używać lamp o bardziej skupionym promieniu światła.

Zobacz jak oświetlenie tworzy nowe aranżacje w ogrodzie>>

Oświetlanie księżycowe

Ciekawa technika polegająca na umieszczeniu lampy o niskiej mocy w koronie drzewa. Promień światła powinien być skierowany w dół, tak aby gałęzie i liście rzucały ażurowe cienie na ziemię u podstawy drzewa. Dzięki temu można uzyskać bardzo romantyczny i magiczny efekt.

Konturowanie

Jest to tworzenie ciemnej linii wokół obiektu poprzez oświetlanie ściany za nim. Efekt powstaje dzięki kontrastowi między oświetloną ścianą a obiektem

Doświetlanie schodów

Bardziej wymóg praktyczny niż technika oświetleniowa, najlepiej używać w tym celu wielu słabszych lamp, najlepiej okrytych kloszami, dzięki czemu nie zaburzymy świetlnej harmonii w ogrodzie, a w miejscach, w których światło jest nam potrzebne będziemy mieli jasno.

Floodlighting

Czyli świetlna powódź - to technika polegająca na symulowaniu światła dziennego dzięki umieszczeniu silnego źródła światła nad ogrodem. Jeżeli zastosowalibyśmy tą technikę oświetlając ogród horyzontalnie, na przykład z domu, nie uzyskamy zamierzonego efektu, a doprowadzimy do szału sąsiadów, świecąc im po oknach naszym supersilnym halogenem.

Cieniowanie

Jest to technika polegająca na oświetleniu rośliny bądź drzewa w taki sposób aby rzucała ona cień na powierzchnię za sobą. Najłatwiej osiągnąć ten efekt umieszczając lampę punktową przed obiektem, to świetna metoda na podkreślenie roli niewielkiego drzewa w naszym ogrodzie.

Oświetlenie rozproszone

Technika polegająca na wykorzystaniu nisko umieszczonej lampy, zakrytej specjalną osłoną, co pozwala na uzyskanie łagodnego światła na przykład na ścieżce, albo tarasie.

Zobacz jak oświetlenie tworzy nowe aranżacje w ogrodzie>>

Więcej zdjęć pięknie oświetlonych ogrodów na stronach:

www.allweatherlighting.co.uk ?

www.mr-resistor.co.uk ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.