BARWNA SZAROŚĆ

Trend królujący we florystyce i modzie wnętrzarskiej nadchodzącej wiosny nosi nazwę Barwna Szarość (ang. Colourful Grey). Charakterystyczne dla niego monochromatyczne, szare otoczenie ożywa w zestawieniu z intensywnymi barwami kwiatów: czerwienią, różem, pomarańczem i żółcią.

Kompozycje tegorocznej wiosny są w swych kształtach zwarte, proste, niekiedy wręcz geometryczne. Przestrzeń wokół jest czysta, przejrzysta, a kolorystyka ujednolicona - wszystkie elementy tła są bowiem utrzymane w szarościach. Ma to odzwierciedlać poszukiwanie harmonii w naszym otoczeniu. Atmosfera przepełniona jest jednak utajoną, skoncentrowaną siłą. Podobnie tło - choć jednobarwne, nie jest jednostajne. Dużo się w nim dzieje, używanych jest wiele przedmiotów, akcesoriów; szczególną rolę odgrywają miękkie materiały, np. filc. Gra kształtami i wzory utrzymane w minimalistycznej tonacji mają sprawić, że struktura materiału staje się wyraźnie czytelna. W takim właśnie spokojnym, harmonijnym otoczeniu uwaga koncentruje się na kwiatach. To dzięki nim szarość nigdy nie będzie nudna. Proponowane tej wiosny kolory kwiatów są bardzo energetyczne - czerwień, purpura, róż, pomarańcz, żółć - i właśnie dlatego od razu przykuwają wzrok. Emanują siłą, energią, odciskając swe piętno na otoczeniu. Kwiaty dobierane są tak, by ich kolory były jak najbardziej do siebie zbliżone, utrzymane w jednej gamie. Nacisk położony jest natomiast na różnice w ich kształtach. Tej wiosny modne są naturalne materiały o czystej strukturze. Łączy się je w ekscytujące kombinacje, np. nierówne, grubo ciosane drewno i szkło (przezroczyste albo kolorowe), naturalny kamień z filcem i ceramiką (chropowatą lub wypolerowaną).

Barwna szarość nieco inaczej prezentuje się w każdym z trzech wiosennych stylów: nowoczesnym, nastrojowym i klasycznym.

W stylu nowoczesnym szare tło i budujące przestrzeń elementy tego samego koloru nie są monotonne, bowiem każdy jest inny. Żywe kwiatowe aranżacje wprowadzają kolor - choć użyty dyskretnie, przyciąga wzrok. Wyrafinowane detale - różne gatunki kwiatów - mają podobną barwę. Geometryczne kompozycje kwiatowe wyglądają perfekcyjnie w czystym otoczeniu. Ten styl najlepiej charakteryzują słowa: silny, monochromatyczny, architektoniczny, konstrukcyjny.

Wnętrza utrzymane w stylu nastrojowym są harmonijne i wyciszające. Nastrój kreują kwiaty - ich jaskrawe kolory (różowy, purpurowy, pomarańczowy, żółty) nie tylko kontrastują z otaczającą szarością, ale wręcz uderzają swą jaskrawością, a niecodzienne kształty dodają przestrzeni miękkości i łagodności. Naczynia i pojemniki nikną w otoczeniu - gdyby nie ustawione w nich kwiaty, byłyby niezauważalne. Preferowane są miękkie materiały. Słowa najbardziej oddające klimat tego stylu to: skupiający uwagę, przejrzysty, harmonijny, ciepły, przyjazny.

Klasyczny styl to przede wszystkim proste kształty kompozycji (np. kule), naturalne wzory, wysmakowane artystyczne naczynia i dekoracje. Styl ten jest nostalgiczny i elegancki. Opisać go można poprzez słowa: prostota, naturalność, forma, kształt.

Tej wiosny najmodniejsze są: gerbera, narcyz, nawłoć, jaskier, cantedeskia, hiacynt. Wykorzystujemy także groszek pachnący, wierzbowe bazie, śniedek, cestrum, lilak, zawilec i kalinę, a z roślin doniczkowych: begonię, hiacynt, prymulę i kalanchoe.

Aranżacje i zdjęcia: BIURO KWIATOWE HOLANDIA

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.