Kosiarki na różne trawniki

Już niedługo trawniki naszych ogrodów wybuchną zielenią, warto więc zadbać o dobry sprzęt, by koszenie było przyjemnością, a nie udręką

Typy kosiarek :

Ręczne , wyposażone w dwa koła i noże spiralne zabezpieczone osłoną. Łatwe w użyciu, o niewielkich rozmiarach, wymagają pchania. Spiralne noże, występujące również w niektórych kosiarkach elektrycznych, są odpowiednie do pielęgnacji niewielkiego trawnika.

Elektryczne , z kablem lub bez, wyposażone są w cztery koła lub poduszkę powietrzną. Są one dość ciche, nie zanieczyszczają środowiska, łatwe w konserwacji i uruchamianiu, ale przewód elektryczny utrudnia swobodne przemieszczanie się i trzeba uważać, by go nie przeciąć.

Benzynowe wyposażone są w silnik dwu lub czterosuwowy. W pierwszych stosowana jest benzyna bezołowiowa zmieszana z olejem, a w drugich benzyna bezołowiowa 95, olej wlewa się do nich osobno - jak w samochodach. Mamy do wyboru kosiarki na kołach lub na poduszce powietrznej, pchane, samobieżne (koła mają napęd nadając kosiarce szybkość, a użytkownik tylko kieruje)

Samojezdne (traktorki). Użytkownik siada na niej i prowadzi zgodnie z wymogami terenu. Zapewnia ona duży komfort użytkowania oraz szybkość koszenia.

Jak dobrać kosiarkę

Powierzchnia terenu. Przy wyborze kosiarki najważniejszym kryterium, jakie musimy uwzględnić, jest powierzchnia terenu, jaki będziemy kosić (nie należy mylić z całkowitą powierzchnią terenu).

- Kosiarka ręczna wystarczy dla powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Powyżej 50 m2 lepiej wybrać kosiarkę elektryczną.

- Kosiarka spalinowa zalecana jest dla powierzchni od 500 do 2000 m2.

Aby koszenie sprawiało nam większą przyjemność możemy wybrać kosiarkę samobieżną . Jej tylne koła napędzają kosiarkę i użytkownik kieruje nią bez większego wysiłku. Szczególnie doceniamy tę zaletę, gdy czas koszenia przekracza godzinę.

- Powyżej 2000 m2 powierzchni, najbardziej wskazana jest kosiarka samojezdna .

Szerokość cięcia kosiarki. Im szerszy nóż, tym szybsze koszenie. W kosiarkach prowadzonych producenci proponują szerokości od około 30 do 60 cm, w samojezdnych - od 60 do 125 cm. Kosiarka wyposażona w nóż o szerokości 60 cm zetnie dwa razy więcej trawy w danym czasie niż taka, której nóż ma 30 cm. Musi też pokonać mniej kilometrów, a to często oznacza mniejsze zużycie paliwa.

Zbieranie trawy

O zakupie danego typu kosiarki decyduje też chęć zbierania trawy. Umożliwia to pojemnik umieszczony z tyłu kosiarki, do którego wyrzucana jest skoszona trawa. Jest on opróżniany ręcznie.

W przypadku dużych ilości zbieranej trawy możemy mieć problemy z jej magazynowaniem i usuwaniem. Warto wtedy zdecydować się na kompostowanie. Możemy też nie zbierać trawy i zostawiać ją na trawniku. Zaleca się wtedy jej rozdrobnienie, które polega na pocięciu na drobne cząsteczki. W ten sposób gleba jest nawożona rozdrobnioną trawą i nie wymaga dodatkowego nawozu. Technika ta wymaga jednak regularnego i częstego koszenia oraz stosowania preparatów wspomagających rozkładanie skoszonej trawy.

Rozmiary urządzenia

Są ważnym kryterium wyboru kosiarki. Trzeba ją bowiem przechowywać w zadaszonym i suchym pomieszczeniu, aby zapobiec przedwczesnemu zniszczeniu niektórych jej elementów. Kosiarki ręczne i samobieżne mają najczęściej składaną rączkę. Co ułatwia ich przechowywanie.

Elementy kosiarki

Nóż

1. Szerokość cięcia : w zależności od modelu, wynosi od 28 cm do 57 cm w kosiarkach elektrycznych lub benzynowych. W samojezdnych waha się od 55 cm do 122 cm. Im jest ona mniejsza, tym łatwiej będzie kierować kosiarką, ale im większa, tym koszenie jest szybsze.

2. Typ ostrza (ostrze obrotowe lub cylindryczne). Ostrze obrotowe umożliwia szybkie cięcie. Ostrze cylindryczne zapewnia optymalną jakość wykończenia. Nadaje się do trawników lub terenów golfowych.

3. Liczba ostrzy. Kosiarki elektryczne lub spalinowe wyposażone są w jedno ostrze. Samojezdne mogą być wyposażone nawet w 3 ostrza przy szerokości cięcia 122 cm.

4. Wysprzęglanie ostrza. W kosiarce spalinowej funkcja ta umożliwia zatrzymanie obrotów ostrza bez wyłączania silnika. Wysprzęglanie jest idealne w przypadku, gdy na przykład trzeba przejechać przez żwirowaną alejkę.

5. Regulacja wysokości cięcia. Istnieją różne rodzaje regulacji:

- indywidualna - na każdym kole przy pomocy dźwigni lub przez przekładanie kół;

- częściowo scentralizowana - indywidualna z przodu, a scentralizowana z tyłu;

- scentralizowana - 4 koła są regulowane jednocześnie przez punkt kontroli wysokości cięcia. Taka regulacja jest najłatwiejsza.

Obudowa

Może być wykonana z różnych materiałów, z których każdy ma inne właściwości.

Stal - jest bardzo odporna na uszkodzenia mechaniczne, ale wymaga regularnej konserwacji.

Aluminium - sztywne i nierdzewne, nie wymaga specjalnej konserwacji.

Polipropylen - lekki, nie wymaga żadnej konserwacji.

Tworzywo Xenoy lub ABS - jego parametry są zbliżone do polipropylenu, ale oprócz tego wykazuje optymalną odporność na uderzenia.

Kosz na trawę

Musi być regularnie czyszczony, aby ułatwić przepływ powietrza, a tym samym zapewnić skuteczne zbieranie trawy. Może on być wykonany z:

- płótna - jest wówczas lekki i zapewnia przepływ powietrza;

- plastiku - łatwy w utrzymaniu.

Im większa pojemność kosza, tym krótszy jest czas koszenia, bo nie tracimy go na opróżnianie. W kosiarkach elektrycznych i spalinowych kosz może mieć od 20 do 80 litrów. W samojezdnych od 90 do 340 litrów. Niektóre kosiarki mają wskaźnik napełnienia zasobnika, który zapewnia optymalną jakość zbierania.

O pielęgnacji trawnika przeczytaj w kwietniowym numerze miesięcznika Ogrody

Więcej o:
Copyright © Agora SA