Wielka majówka - jak urządzić piknik

Przed nami kolejna wymarzona majówka. Dla tych, którzy nie chcą jej spędzać w korkach, na tłumnie odwiedzanych górskich szlakach czy zatłoczonych plażach mamy propozycję - piknik na leśnej polanie, spotkanie z przyjaciółmi w ogrodzie lub na trawie w parku. To naprawdę świetny pomysł na relaks - wcale nie gorszy niż wyprawa do kurortu.

Menu dla małych...

Wyprawa do lasu i piknik przy ognisku to pomysł, który na pewno spodoba się nie tylko dorosłym. Oprócz pieczenia kiełbasek, frajdę sprawią również inne smakołyki, które bez trudu można przyrządzić nad ogniem. Oto kilka pomysłów na piknikową ucztę dla dużych i małych - przepisy Agnieszki Kręglickiej. Dla tych, którzy wybierają się na dalszą wycieczkę rodzinną, radzimy przynajmniej część przysmaków przygotować wcześniej w domu. Pieczone udka kurczaka, placuszki z cukinii, czy babeczki z szynką i serem to tylko niektóre propozycje na to, co zabrać w podróż z piknikiem. Jeśli planujemy spotkanie przy grillu, w gronie najmłodszych, to dla nich polecamy kilka grillowych przysmaków, na przykład parówki nadziewane żółtym serem, czy szaszłyki z piersi kurczaka i suszonych owoców .

... i dużych

Dorosłym amatorom ciekawostek kulinarnych proponujemy placuszki piknikowe z ementalerem albo inne piknikowe rarytasy . Na grillu warto wypróbować oryginalne grillowane polędwiczki wieprzowe po brazylijsku , pieczone ziemniaki z włoskim sosem i udka kurczaka w miodzie oraz inne dania na grilla z mięs i ryb albo wegetariańskie potrawy na grilla . Proste grillowane potrawy zyskają, jeśli zadbacie o ciekawe i smaczne dodatki . Jeśli będzie to pierwsza taka uczta, warto poznać abc grillowania , by smakołyki nie przypiekły się zbyt mocno i pozostały soczyste.

Na czym to upiec?

Oczywiście niezbędny jest do tego grill - nieodzowne urządzenie letnich spotkań kulinarnych. Ci, którzy jeszcze muszą go kupić, mają do wyboru urządzenia klasyczne - na węgiel drzewny lub brykiety, bardziej ekologiczne grille gazowe, a na niepogodę - urządzenia elektryczne. Wielkość urządzenia powinna być taka, by na każdą ucztującą osobę przypadało około 400 cm2. Wygodne są też urządzenia z dodatkowymi półeczkami do stawiania szykowanych potraw.

Zastawa i inne dodatki

Do pełnego sukcesu przyda się jeszcze letnia zastawa i kilka drobiazgów , kolorowe naczynia , a jeśli uczta przeciągnie się do wieczora, to lampiony i pochodnie dodadzą uroku spotkaniu, delikatnie rozjaśniając zmierzch. Spotkanie w ogrodzie można też umilić zapachami - nie tylko potraw i palącego się grilla, ale również ziół, które można wrzucać na rozżarzone węgle i kadzidełkami.

Usiądźcie wygodnie

A na czym? W centrach ogrodniczych jest mnóstwo mebli ogrodowych . Są to plastikowe, drewniane, metalowych, wiklinowe, rattanowe i inne krzesła, fotele, ławeczki i stoły. Dla mniejszych gości równie dobrze sprawdzą się poduszki i koce rozłożone na tarasie lub trawie. Całkiem wygodne mogą się też okazać kłody drewna przykryte poduszkami, kocem lub choćby płótnem.

Aby słońce zbyt mocno nie dawało się we znaki, piknikowy stół można osłonić parasolem. Trzeba pamiętać, że im będzie on większy, tym większej i cięższej wymaga podstawy do mocowania. Ale świetną osłoną może też być płótno mocowane do gałęzi drzew.

Zobacz jak się ubrać na garden party z serwisem Groszki.pl

Życzymy słońca!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.