Ozdoby i dekoracje świąteczne na Boże Narodzenie. Gwiazda Betlejemska - świąteczny podarunek

Producenci na długo przed świątecznym sezonem oferują poinsecje w rozmaitych odmianach. Sięgnijmy więc po nie, dekorując wnętrze lub szukając pomysłu na efektowny, modnie przybrany prezent.

Nazwa gatunkowa poinsecji - Euphorbia pulcherrima - oddaje sprawiedliwość urodzie tej rośliny ozdobionej barwnymi liśćmi przykwiatowymi - po łacinie pulcherrima oznacza najpiękniejsza. Ten zimozielony krzew pochodzi z Meksyku, gdzie odkryto go dla świata nauki w pierwszej połowie XIX wieku. Początkowo do dekoracji wykorzystywano tylko cięte gałęzie. Wieloletnie prace hodowlane pozwoliły uzyskać poinsecje uprawiane w doniczkach. Dzięki temu również i my możemy cieszyć się urodą gwiazdy betlejemskiej.

W ostatnich czasach dostępne są coraz atrakcyjniejsze odmiany poinsecji. Do wyboru mamy nie tylko te o jednobarwnych liściach przykwiatowych (przy kwiatkach), ale także pstrych, obrzeżonych, w plamki lub marmurkowych. Na rynku są także formy miniaturowe, o pofałdowanych "kwiatach" przypominających róże. Poza stale popularną intensywną czerwienią oferowane są odcienie pomarańczu, różu i barwy kremowej. W aranżacjach stosuje się zarówno kwiaty cięte, jak i rośliny uprawiane w doniczce.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.