Tillandsje - podniebne piękności

Egzotyczne i zadziwiające. Kariera kilku ich gatunków we florystyce trwa już od dawna, ale wśród przedstawicieli tego rodzaju jest wciąż wiele niedocenionych skarbów.

W naturze występuje ponad 400 gatunków tillandsji należących do rodziny bromeliowatych (Bromeliaceae). Te zimozielone byliny zamieszkują przeróżne zbiorowiska roślinne Ameryki Południowej i Północnej (do południowej części USA) - od wilgotnych lasów tropikalnych przez suche sawanny i regiony górskie po granicę wiecznych śniegów.

Wiele tillandsji (tzw. szare) to porośla - porastają skały albo inne rośliny, czyli są epifitami. Do podłoża przytwierdzają je korzenie czepne. Wilgoć czerpią z powietrza (mgły) i wykorzystują składniki pokarmowe zawarte w resztkach organicznych - nawiewanych przez wiatr lub docierających do nich wraz z deszczem.

Tillandsje mają niesamowitą zdolność adaptacji do skrajnie trudnych warunków. Potrafią zasiedlać tak niegościnne dla życia stanowiska, jak pustynie czy skały w wysokich partiach gór. Dają sobie radę w miejscach gorących i suchych, a także zimnych i bardzo wilgotnych. Niektóre gatunki rosną na kaktusach, a nawet na pustynnym piasku. Ich liście bywają gęsto pokryte tarczkowatymi włoskami chłonnymi (właśnie od nich pochodzi szarosrebrne zabarwienie), na których osadzają się pożywne pyły i skrapla się mgła.

Wiadomości na temat użycia tillandsji do dekorowania wnętrz i pielęgnacji oraz więcej gatunków tych ciekawych roślin, a także przykładów kompozycji z ich udziałem szukaj w zimowym numerze kwartalnika "Bukiety".

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.