Pod figowym drzewkiem

Figowiec jest konserwatywny i nie lubi zmieniać miejsca. Gdy przestawimy doniczkę, roślina może zaprotestować, zrzucając liście.

Niektóre gatunki figowca dorastają nawet do trzech metrów wysokości. Ale zanim osiągną takie rozmiary, trzeba je podeprzeć, przywiązując łodygę do palika na tak długo, aż zdrewnieje. Do uprawy w mieszkaniach nadaje się wiele gatunków figowców. Wszystkie pielęgnujemy podobnie. Najłatwiejsze w uprawie są figowce: sprężysty, tępy i deltoidea. Kłopotliwy jest natomiast figowiec pnący, benjamina oraz odmiany pstrolistne.

Światło Miejsce powinno być dobrze oświetlone, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione.

 

Temperatura Pokojowa, czyli 18-20 st. C. Zimą nie niższa niż 15 st. C. .

 

Podłoże Uniwersalna mieszanka ziemi z niewielką domieszką gliny i kwaśnego torfu. .

 

Wilgotność Figowce podlewamy, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Regularnie je zraszamy. W suchych wnętrzach wsypujemy kamyki na podstawkę i wlewamy wodę, tak by nie dotykała dna doniczki. .

 

Nawożenie Wystarczy zastosować wiosną nawóz wolnodziałający, np. Osmocote, Plantacote. .

 

Przesadzanie Figowce lubią ciasne doniczki - przesadzamy je, gdy korzenie zaczynają przerastać przez otwory odpływowe. .

 

Przycinanie Figowcom, które za bardzo wyrosły, warto przyciąć wierzchołek - wtedy się rozkrzewią. .

 

Pielęgnacja liści Zmywamy je wilgotną ściereczką. Nabłyszczamy co dwa tygodnie - wolniej będą się pokrywać kurzem.

ZIELONE POGOTOWIE

Zasychanie i zrzucanie dolnych liści, skręcanie się młodych - zbyt ciepło i sucho. Roślinę zraszamy, przenosimy w chłodniejsze miejsce i stawiamy na podstawce z kamykami i wodą. .

 

Nadmierne opadanie liści - gwałtowna zmiana temperatury, przeciągi, za ciemno. Roślinę przenosimy w cieplejsze i jasne miejsce bez przeciągów. .

 

Żółknięcie liści - za mokro. Wylewamy wodę z podstawki i podlewamy roślinę wtedy, gdy podłoże obeschnie.

 

Roślina jest nadmiernie "wyciągnięta" - za mało światła. Przenosimy ją w jaśniejsze miejsce. .

 

Czernienie liści - zbyt chłodno lub liście dotykają do zimnej szyby. Doniczkę przenosimy w cieplejsze miejsce lub odsuwamy od okna. .

 

Brązowe plamy na liściach - choroba grzybowa. Porażone liście usuwamy, a pozostałe opryskujemy preparatem grzybobójczym. .

 

Liście żółte, z pajęczynką na spodzie - przędziorki. Zwiększamy wilgotność powietrza, często zraszamy roślinę i profilaktycznie opryskujemy preparatem przeciw przędziorkom. .

 

Brązowe tarczki na spodzie liści - tarczniki. Usuwamy je tamponem z waty zwilżonym denaturatem albo opryskujemy preparatem owadobójczym. .

 

Kłaczki waty na liściach - wełnowce. Zwalczamy je tak samo jak tarczniki.

Tekst: Aldona Zakrzewska Zdjęcia: Paweł Słomczyński, Biuro Kwiatowe Holandia

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.