W dobrym miejscu

Kwiaty doniczkowe zwykle stawiamy na parapetach, a przecież tylko niektóre lubią pełne słońce. Większość woli raczej delikatniejsze, rozproszone światło lub półcień. Pamiętajmy o tym, dekorując mieszkanie zielenią.

W blasku słońca

Rośliny światłolubne najlepiej się czują na wschodnich lub zachodnich parapetach, gdzie promienie słońca bezpośrednio padają na nie tylko przez kilka godzin dziennie. Na południowych parapetach świetnie rosną gatunki pustynne i juki. Można tam też postawić inne rośliny lubiące światło, lecz w południe należy je osłaniać. Lepiej więc stawiać je w pewnej odległości od okna, ale w miejscach, gdzie promienie słoneczne docierają przez większą część dnia.

W cieniu i w półcieniu

Gatunki cienioznośne nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. Od nadmiaru światła ich liście się zwijają, żółkną i usychają. Rośliny te najlepiej czują się na północnych parapetach, ale mogą też rosnąć w zacienionych kącikach pomieszczeń słonecznych. Ponieważ ich pędy zawsze kierują się w stronę światła, co pewien czas należy obracać donice, aby kwiaty nie straciły ładnego pokroju.

Tekst i stylizacja: Monika Łuczko, Joanna Płachecka, Aldona Zakrzewska Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia, Bruno Fidrych, Aleksander Iwaszkiewicz