Liście jak obrazy

Wyglądają jak wykonane ręką artysty. Jedne przypominają obrazki malowane akwarelami, inne dwubarwne grafiki. Dekorują nasze domy przez cały rok.

Gama kolorów liści jest niezwykle bogata: od różnych odcieni stonowanej zieleni po intensywną, połączoną z kontrastową bielą, żółcią, czerwienią i purpurą. Są także liście zwracające uwagę wielkością, interesującym kształtem, fakturą czy też budową. Żeby liście długo zachowały atrakcyjny wygląd, rośliny trzeba odpowiednio pielęgnować. Przede wszystkim należy im zapewniać właściwą dla danego gatunku ilość światła i wilgotność powietrza, a w sezonie wegetacyjnym obficie podlewać (na ogół dwa albo trzy razy w tygodniu).

Zimą większość roślin przechodzi okres spoczynku. Wtedy potrzebują niższej temperatury (od 16 do 18 st. C) oraz mniejszej wilgotności gleby i powietrza. Podlewamy je wówczas rzadziej - raz na tydzień. W wyższej temperaturze i przy dużej wilgotności gleby zaczynają wyrastać nowe liście, zazwyczaj drobne i słabo zabarwione. Raz na rok, wiosną, rośliny zasilamy wolno działającym nawozem.

Ważne jest również usuwanie kurzu z liści - zatykając aparaty szparkowe, może on utrudniać roślinom oddychanie, a to z kolei sprawi, że liście zaczną zasychać. Żeby ograniczyć osiadanie kurzu, niektóre rośliny można dodatkowo nabłyszczać (służą do tego specjalne preparaty, np. Pokon, Bladglans). Wosk doda również liściom blasku i spowoduje, że będą w mniejszym stopniu narażone na choroby grzybowe. Preparat nabłyszczający nanosimy cienką warstwą nie częściej niż raz w miesiącu.

Barwne i wzorzyste

Liście tych roślin są w rozmai-tych odcieniach zieleni albo mają różnobarwne plamki - tylko na brzegach lub na całej powierzchni. Malownicze cętki tworzą niepowtarzalne wzory. U niektórych gatunków bardzo kolorowe bywa też unerwienie liści. Rośliny wielobarwne najlepiej umieszczać w miejscach dobrze oświetlonych - wtedy nie stracą pięknych kolorów. Natomiast gatunki o liściach

zielonych na ogół lubią nieco delikatniejsze, rozproszone światło lub półcień.

O intrygujących kształtach

Ozdobą mogą być liście dowolnej wielkości i każdego kształtu - od pokaźnych, bardzo rozłożystych po drobne i wąziutkie. Ich atrakcyjny wygląd dodatkowo podkreślają faliste, ząbkowane

lub postrzępione brzegi. Te dekoracyjne walory warto wykorzystać w kwiatowych kompozycjach - gatunki o dużych liściach (np. monstera, filodendron) stworzą efektowną "podstawę" aranżacji, a drobnolistne (m.in. paproć, bluszcz, szparag pierzasty) dodadzą jej dynamiki. Drobne liście oczyszczamy, zraszając je letnią wodą (nie nabłyszczamy!). Duże i skórzaste przecieramy wilgotną szmatką

i spryskujemy nabłyszczaczem.

Z wyrazistą fakturą

Gładkie i lśniące albo wprost przeciwnie - pofałdowane i skórzaste w dotyku. Mogą też być pokryte delikatnymi włoskami, kolcami lub naturalnym woskowym nalotem. Wiele z nich dobrze znosi suche powietrze w naszych mieszkaniach, co jest bardzo ważne zwłaszcza zimą, w czasie sezonu grzewczego. Liście o urozmaiconej fakturze pielęgnuje się jednak dużo trudniej niż gładkie. Do ich czyszczenia należy używać grubych i miękkich pędzli lub miotełek z piór. Żeby nie zetrzeć ozdobnego nalotu i nie zniszczyć meszku na włoskach, nie wolno stosować nabłyszczaczy.

Tekst i stylizacja: Monika Łuczko, Aldona Zakrzewska Zdjęcia: Arkadiusz Ścichocki

Copyright © Agora SA