Atak glonów

Glony zdecydowanie odbierają wdzięk ogrodowemu krajobrazowi. Piękny taras utracił swój naturalny kolor, dekoracyjne murki znikają ponieważ ich kolor jest bardzo zbliżony do rosnących obok roślin. Kolorowe ozdobne donice tracą swoje walory, gdyż opanowały je glony.

Źródłem ich pojawiania są zarodniki znajdujące się w powietrzu, wodzie i glebie oraz na terenach zielonych. Są one przenoszone przez wiatr, deszcz, człowieka oraz zwierzęta. Rozwojowi tych mikroorganizmów sprzyja wilgotny klimat z częstymi opadami. W ostatnich deszczowych latach coraz więcej elewacji i dachów domów jednorodzinnych atakowanych jest przez glony - widoczne są od strony północnej i północno-wschodniej. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi glonów jest zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem siarki i tlenkami azotu, substancjami powodującymi powstawanie kwaśnych deszczów.

Prędzej czy później na każdym dachu pojawia się flora dachowa. Właśnie w tym miejscu glonom jest najłatwiej o niezbędną do przetrwania wodę. Omijają połacie najbardziej wystawione na działanie słońca i osiedlają się na osłoniętych częściach dachów - położonych od strony północnej i zacienionych przez drzewa lub sąsiednie budowle.

Glony wyspecjalizowały się w zasiedlaniu trudnych środowisk. W górach, na pustyniach, w ekstremalnych warunkach naturalnych właśnie te rośliny tworzą pionierskie siedliska, wykorzystywane później przez inne formy życia. Są "specjalistami" od pojawiania się nie tylko na materiałach porowatych, na przykład powierzchniach ceramicznych, betonowych, drewnianych, ale także na gładkich (m.in. szklanych) i czasowo suchych podłożach. Nie ma też większego znaczenia, czy jest to pionowa ściana, czy pozioma płaszczyzna. Glony występują również na powierzchniach ścian zewnętrznych mineralnych (np.: wszelkich rodzajach murów z cegły ceramicznej, klinkierowej, ścian z betonu i żelbetonu) i polimerowych zaprawach tynkarskich (np.: akrylowych i silikonowych) budynków oraz elementach drewnianych na przykład ogrodzeń, tarasów, okien.

Skuteczny preparat na glony GlonoJad

Na szczęście można temu przeciwdziałać, na rynku jest bardzo skuteczny preparat GlonoJad. Koncentrat o długim działaniu przeznaczony do usuwania zielonych nalotów (glonów) z powierzchni kamiennych, betonowych czy terakoty występujących na balkonach, tarasach, podjazdach, ogrodzeniach, schodach, donicach, dachówkach.

Produkt jest przydatny do stosowania na większości powierzchni wodoodpornych, jednak dla bezpieczeństwa zaleca się wykonanie próby na małej powierzchni. Przed użyciem preparatu należy usnąć z powierzchni wszystkie zanieczyszczenia mechaniczne takie jak resztki gruzu, gałązki, rozsypaną ziemię czy chwasty. Przypadku dużego zanieczyszczenia powierzchni może być konieczne powtórzenie zabiegu.

Działanie

Dzięki innowacyjnemu rozpuszczalnemu w wodzie opakowaniu GlonoJad jest wyjątkowo łatwy w stosowaniu: przygotowanie roztworu wymaga jedynie wrzucenia całej saszetki do konewki lub opryskiwacza. Środek ulega biodegradacji nie pozostawiając plam na traktowanych powierzchniach.

Po użyciu preparatu w ciągu 1-3 dni glony powoli znikają.

Dawki

Należy otworzyć etui produktu i wyjąć, w zależności od potrzeb. 1 lub 2 saszetki z opakowania. Jedną rozpuszczalną w wodzie saszetkę o pojemności 20 ml wrzucić do opryskiwacza i rozpuścić w 5 l wody, co wystarcza do opryskania 50m2 powierzchni,

Przy użyciu opryskiwacza zalecamy zmniejszyć ilość wody do 2,5 l. Rozpuszczanie opakowania trwa od 3 do 5 minut w zależności od wody i jej temperatury. Przed użyciem zamieszać. Rozprowadzić jak najdokładniej po powierzchni traktowanej, uważając aby ciecz nie przedostała się na rośliny lub trawnik.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.