Garden party pod świetlistym balonem

Wielki świecący balon nad przebudowywaną autostradą, torami kolejowymi czy też stokami narciarskimi? To nie jest obiekt pozaziemski. To nowoczesna lampa potrafiąca oświetlić powierzchnię wielkości boiska piłkarskiego czy 160 metrów drogi. Balon wykonany jest z membrany Levapren wyprodukowanej przez lidera branży chemicznej - firmę LANXESS.

- Do momentu odkrycia Levaprenu, gumowy surowiec cechował się niskim stopniem przezroczystości - twierdzi Andreas Roos z firmy LANXESS. - Membrany wykonane z Levaprenu tworzą trwałą powłokę, która doskonale przepuszcza i rozprasza światło, dając efekt sztucznego księżyca bez oślepiającego blasku.

Wielkie świecące księżyce, mające nawet 550 cm średnicy nie przepuszczają promieni UV, są odporne na warunki pogodowe i wytrzymują temperaturę nawet do 170 stopni Celsjusza. Dzięki temu mogą być wyposażone w żarówki o mocy do 15 000 W! Takie lampy znajdują zastosowanie we wszystkich miejscach, gdzie potrzebne jest tymczasowe intensywne światło - przy budowie dróg, podczas akcji ratowniczych, czy też wielkich plenerowych eventów. Łatwo je przetransportować, zamontować, a później zdemontować.

A jakie zastosowanie może mieć w domu? Balon o średnicy 550 cm byłby zdecydowanie za wielki na ogrodowe przyjęcie. Powermoon ma jednak swoją mini-wersję Partymoon o średnicy 100 cm. Dzięki niemu do białego rana goście mogą bawić się przy świetle księżyca.