Farby do betonu

Betonowe nawierzchnie można malować i impregnować by podnieść jego walory estetyczne bądź użytkowe.

Impragnując posadzki z surowego betonu można zmniejszyć ich chłonność i ułatwić czyszczenie. Najlepsze są preparaty przeznaczone do betonu lub do kostki betonowej - akrylowo-silikonowe bądź epoksydowe. Są bezbarwne i gotowe do użycia (nie trzeba rozcieńczać). Nanosimy je można pędzlem lub wałkiem bezpośrednio na beton, bez konieczności wcześniejszego gruntowania. Czasem wystarczy tylko jedna warstwa, a czasem posadzkę trzeba impregnować dwukrotnie (zachowując jednodniowy odstęp między nakładaniem warstw). By betonowe nawierzchnie nie chłonęły wilgoci trwale musimy je impregnować co trzy-cztery lata.

Farby - oprócz tego, że podobnie jak impregnaty zmniejszają nasiąkliwość betonowych nawierzchni to dzięki nim możemy wprowadzić kolor do ogrodowego wnętrza. Przed malowaniem posadzkę należy bardzo dokładnie osuszyć, oczyścić z wszelkich zabrudzeń (szlifując) i na koniec odkurzyć. Jeśli nawierzchnia jest stara i zniszczona lub wykonana niestarannie, trzeba ją wyrównać - na przykład wylewką samopoziomującą.

Do malowania używa się farb przeznaczonych specjalnie do betonu - uretanowo - alkidowych, akrylowych, epoksydowych. Nanosi się je kilkakrotnie na zagruntowane podłoże. Podobnie jak przy stosowaniu impregnatów, minimalna przerwa przed nałożeniem kolejnej warstwy wynosi 24 godziny. Podłogę w garażu powinniśmy pomalować preparatem odpornym na czynniki mechaniczne (ścieranie) i chemiczne (na. oleje , smary, kwasy). W tym celu można użyć na przykład preparatu polimerowego Betondur firmy Vega albo specjalnej farby do betonu (na przykład EPX-V Golvfarg firmy Beckers, Ceresit CF 34 firmy Henkel). Środki te dostępne są w wielu kolorach. W tym samym celu możemy użyć impregnatu Brukseal firmy Bautech, Sopro MNP 704 firmy Dyckerhoff Sopro.

Wybierając farbę, zwracajmy uwagę na jej ścieralność, elastyczność i odporność na chemikalia. Informacje te powinny być podane na opakowaniu lub w karcie technicznej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.