Dbając o rośliny, dbajmy o własne bezpieczeństwo

Wszyscy używamy środków ochrony roślin. Bez nich nasza działka lub ogródek nie zakwitłyby tak, jak tego oczekujemy, a efekt naszej pracy zostałby zniweczony przez choroby i szkodniki. Dlatego nikt już nie zadaje sobie pytań "czy?" warto chronić, ale "w jaki sposób?". Kolejnym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, powinno być "jak zadbać o siebie i środowisko, chroniąc nasze rośliny?".

W praktyce wygląda to często tak, że czytamy instrukcję stosowania oraz zasady szybko, bo goni nas czas albo po prostu uważamy, że dobrze to wiemy nauczeni wieloletnią praktyką przy pracy z roślinami. Bywa też, że polegamy na tym, co usłyszymy od sprzedawcy, który w telegraficznym skrócie opowie nam o kilku, jego zdaniem, najważniejszych zasadach, podczas kiedy w kolejce czekają następni klienci.

A przecież bezpieczeństwo stosowania środków ochrony roślin to kluczowa sprawa dla naszego zdrowia oraz stanu środowiska, które nas otacza.

Dlatego pamiętajmy o najważniejszych z nich.

Czytanie nie boli

Zawsze zaczynajmy od przeczytania instrukcji. Nawet jeśli wydaje nam się, że wiemy wszystko na temat stosowania preparatu. Bo być może tylko nam się tak wydaje... Naprawdę warto poświęcić chwilę - oprócz opisu używania, przeczytamy w niej o zasadach bezpieczeństwa i zagrożeniach związanych z niewłaściwym stosowaniem.

Szata ma chronić, a nie zdobić

Wystarczy chwila nieuwagi albo powiew wiatru, żeby narazić skórę na kontakt z niebezpieczną substancją. Dlatego ubierajmy się tak, by chronić swoje ciało przed bezpośrednim wpływem używanych środków. Zawsze zakładajmy odzież ochronną: spodnie, bluzę z długimi rękawami, kalosze oraz rękawiczki, a przy wyższych krzewach i drzewach: czapkę i okulary.

3 x NIE

Powstrzymajmy się od jedzenia, picia i palenia podczas opryskiwania. Dzięki temu unikniemy przypadkowego przedostania się środka do organizmu i połknięcia substancji.

Dokładność zamiast pośpiechu

Często jest tak, że chcielibyśmy, żeby było już po zabiegu, a nasze rośliny zabezpieczone. W takiej sytuacji łatwo o niedokładność. Powoli! Brak pośpiechu pomoże nam uchronić siebie przed i środowisko przed konsekwencjami braku uwagi. Dokładnie odmierzajmy przepisane ilości preparatu i dbajmy o staranne jego wymieszanie. Używajmy miarek, które są często dołączane do opakowania.

Nie wylewajmy resztek - zużywajmy wszystko

Zawsze przygotowujmy sobie ilość roztworu, jaką rzeczywiście potrzebujemy. Jeśli pozostanie nam resztka, należy ją rozcieńczyć w proporcji 1:10 i rozprowadzić na powierzchni, którą opryskaliśmy. Nigdy nie wylewajmy roztworu do kanalizacji.

Zachmurzyło się? Rozchmurzmy się!

Podczas bezwietrznej pogody i pochmurnego nieba unikniemy strat podczas oprysku. Ponadto zbyt wysoka temperatura może spowodować uszkodzenia roślin. Dlatego zabiegi wykonujmy rano lub wieczorem, w dni kiedy słońce jest ukryte za chmurami i nie ma wiatru.

Sprzątajmy i dbajmy o środowisko

Skończyliśmy opryskiwanie? Pamiętajmy, aby wodę użytą do mycia opryskiwacza, zastosować ponownie do zabiegu. Nigdy nie wylewajmy jej do cieków wodnych, bo narażamy środowisko na poważne zanieczyszczenie.

Na koniec: dokładne umycie

Zgłodnieliśmy podczas pracy? A może jesteśmy spragnieni? Poczekajmy jeszcze chwilę. Zawsze po skończeniu opryskiwania, pierwszą czynnością powinno być dokładne umycie się. Użyjmy dużej ilości wody i mydła. Ubranie, które zostało zanieczyszczone, dokładnie upierzmy.

Trzymajmy preparaty szczelnie zamknięte i z dala od dzieci

Korci nas, żeby napoczęte opakowanie środka zamienić na mniejsze, np. plastikową butelkę po wodzie? Nigdy tego nie róbmy. Przechowujmy środki szczelnie zamknięte i w miejscach niedostępnych dla dzieci i zwierząt domowych. Kontakt z preparatami może być bardzo niebezpieczny.

Pamiętajmy o karencji

Rośliny wyglądają apetycznie i na gotowe do zebrania? Spokojnie! Najpierw sprawdźmy, czy upłynął okres karencji od ostatniego zabiegu. Nie pamiętamy? Znajdziemy go w instrukcji stosowania.

Udanych plonów!

Chrońmy naszą skórę - nośmy rękawice ochronne

Ręce to najbardziej narażona na zanieczyszczenie część ciała - podczas rozcieńczania preparatu, opryskiwania i korzystania z opryskiwacza. Dbanie o ich bezpieczeństwo bywa czasem przez nas zaniedbywane, bo uważamy je za bardziej odporne od innych części ciała lub po prostu czujemy się bardzo pewnie i bezpiecznie. Ale przecież wystarczy tylko chwila nieuwagi, żeby się boleśnie przekonać o lekkomyślności takiego postępowania. Pamiętajmy, że zakładając rękawiczki, redukujemy ryzyko kontaktu z preparatem aż o 95%! Tak duży udział w pracach związanych z opryskiwaniem mają nasze ręce.

Oto kilka wskazówek, które pomogą nam je ochronić.

1. Wszystkie środki ochrony roślin, a szczególnie nierozcieńczone, stanowią zagrożenie dla rąk, które są najbardziej narażone na kontakt z preparatem. Do zetknięcie z substancją może dojść podczas wszystkich czynności związanych z przygotowywaniem preparatu, opryskiwaniem oraz serwisowaniem opryskiwacza.

2. Nie wszystkie rękawice stanowią odpowiednie zabezpieczenie. Bawełna i skóra nie są wystarczającą ochroną dla rąk, ponieważ mogą przesiąkać i narażać nasze dłonie na kontakt z substancją.

3. Nie używajmy zniszczonych rękawic, sprawdzajmy ich stan przed każdym założeniem. Dokładnie przyjrzyjmy się, czy nie są uszkodzone.

4. Zakładajmy rękawice tak, aby wciągać je na rękaw bluzy. W ten sposób dokładniej chronimy swoją skórę i eliminujemy ryzyko kontaktu z preparatem.

5. Używajmy rękawic podczas czyszczenia sprzętu do opryskiwania i wszystkich prac związanych z jego używaniem. Nie zdejmujmy ich zaraz po zakończeniu zabiegu. Poczekajmy z tym do momentu, kiedy zakończymy wszystkie czynności związane z obsługą opryskiwacza.

6. Zawsze myjmy rękawice po zanieczyszczeniu ich preparatem, ale przed zdjęciem ich z dłoni. Myjąc je w dłoniach - narażamy naszą skórę na zetknięcie się z substancją.

7. Zdejmujmy rękawice ostrożnie. Pośpiech nie jest wskazany przy pracach związanych z opryskiwaniem. Uwaga i dokładność uchronią nas przed niemiłymi konsekwencjami kontaktu preparatu ze skórą.

8. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nadal chronią nasze ręce, wymieńmy je na nową parę. To naprawdę niewielki wydatek. Nie oszczędzajmy na własnym bezpieczeństwie.

9. Zużytych rękawic pozbywajmy się w bezpieczny sposób - dla nas samych oraz środowiska.

 

***

 

Wychodząc naprzeciw działkowcom i ogrodnikom, którzy dbają o swoje rośliny i używają środków ochrony roślin, mamy dla nich wyjątkowy prezent - rękawiczki ochronne! Twoje bezpieczeństwo jest dla nas równie ważne jak Twoich roślin. Jeśli kupisz środek ochrony roślin Bayer Twoja działka i zgłosisz się do nas, otrzymasz profesjonalne rękawice ochronne do stosowania podczas zabiegów.

Zadbaj o swoje dłonie i dołącz do naszej akcji!

1. Odwiedź sklep ogrodniczy i kup, między 1 lutego, a 1 października 2010 r., jeden ze środków ochrony roślin Bayer Twoja działka.

2. Prześlij wypełniony i podpisany formularz pobrany ze strony twojadziałka.com wraz z kopią dowodu zakupu produktu (paragon lub faktura) na adres:

Bayer sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158,

02-326 Warszawa, z dopiskiem "Bayer Twoja działka"

lub

wypełnij formularz na stronie twojadziałka.com i załącz skan dowodu zakupu (paragon lub faktura) produktu.

Rękawice zostaną przesłane na podany w formularzu adres. Promocja trwa do wyczerpania zapasów. Regulamin oraz lista produktów objętych promocją dostępne na stronie.

Więcej o: