Preparaty długo działające na mszyce i nie tylko

Po nawale wiosennych prac w ogrodzie każdemu przydałaby się chwila letniego ukojenia.

Jak tu jednak spokojnie odpoczywać kiedy zaczyna się kolejny nalot mszyc, nasionnica trześniówka tylko czeka, aby zacząć składać jaja na owocach czereśni, a mączniaki i to zarówno te prawdziwe jak i rzekome (nie można ich mylić) zaczynają atakować nasze tak misternie odżywione i wypielęgnowane róże. W takiej chwili nie ma wiele czasu zastanawiać się kiedy precyzyjne wykonać zabieg. Z pewnością warto więc skorzystać z preparatów z serii długo działających

(nie ) Robaczywe czereśnie.

Forma aktywności preparatów długo działających może być realizowana na kilka sposobów. W pierwszej kolejności jest to zdolność do długiego okresu utrzymywania się tych związków w sokach roślinnych, w pełnej aktywności. Ta cecha, która wykazuje np. preparat Substral długo działa owadobójczy pozwala na skuteczne jego wykorzystanie w walce z utrapieniem każdego smakosza czereśni jaką jest nasionnica trześniówka. Owad ten, odpowiedzialny za robaczywienie czereśni, lata w koronach drzew i składa jaja na owocach przez długi okres czasu. Utrudniania to ustalenie terminu jego zwalczania przy zastosowaniu tradycyjnie wykorzystywanych w tym celu środków. Cała sztuka polega na tym, aby środek owadobójczy znalazł się w owocach zanim zacznie żerować na nich wylęgająca się larwa. Wykonanie opryskiwania zbyt wcześnie jest przyczyną zbyt małej skuteczności działania. Pierwszy oprysk należy wykonać 3-4 dni po zakwitnięciu białej akacji (koniec maja). Jeżeli w tym czasie będzie chłodno, oprysk należy o kilka dni opóźnić. Kolejny oprysk należy wykonać po ok. 7-10 dniach od pierwszego. Na odmianach wcześnie owocujących należy uwzględnić okres, jaki musi upłynąć od ostatniego zabiegu do zbioru, czyli co najmniej 14 dni. Substral długo działa owadobójczy możemy również wykorzystać do ochrony jabłoni przed mszycami. Tu na szczęście nie ma większej filozofii. Pryskamy wtedy, gdy zauważymy pierwsze mszyce na roślinach. Im szybciej tym lepiej.

Spośród szkodników, które mogą wystąpić na drzewach owocowych nie można nie wspomnieć o konieczności zwalczania zwójek. Zwójki czyli gąsienice niektórych gatunków motyli, powodują w ostatnich latach spore szkody. Z jednej strony przyczyniają się do zwijania liści, a z drugiej prowadzą do powstawania mało estetycznych uszkodzeń owoców. Zwójki możemy zwalczać bardzo nowoczesnym preparatem jakim jest Substral owadobójczy długo działający Jadalne owoce i warzywa . Stosujemy go w momencie zaobserwowania pierwszych oznak zwijania się liści na drzewach ziarnkowych Ten sam środek możemy również wykorzystać do zwalczania larw motyli powodujących robaczywienie jabłoni i śliw, czyli owocówki jabłkóweczki i owocówki śliwkóweczki. Pierwszy zabieg przeciwko owocówce śliwkóweczce wykonujemy pod koniec maja lub na początku czerwca a przeciwko owocówce jabłkóweczce około 14 dni później. Oprysk należy powtórzyć po 10 dniach.

Zdrowy pomidor.

Nie wszystkie środki o charakterze grzybobójczym muszą długo utrzymywać swoje właściwości "we wnętrzu" rośliny. Część z nich, jak chociażby Substral długo działa Pomidor zachowuje swoją aktywność na powierzchni roślin i jest trudno zmywalny przez deszcz. W przypadku tego preparatu można nawet mówić o utrzymującej się wielosezonowej skuteczności, ponieważ jest to związek, na którego grzyby się nie uodparniają. Ta cecha z powodzeniem wykorzystywana jest do ochrony pomidorów przed zarazą ziemniaczaną. Zaraza, której objawy występują w postaci brunatnych plam na liściach i owocach może doprowadzić do zniszczenia całych roślin i łatwo uodparnia się na różne preparaty grzybobójcze. Substral długo działa Pomidor jest to długo działający środek profilaktyczny stąd pierwsze zabiegi należy wykonać jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby. Kolejne zabiegi należy przeprowadzać w odstępach 7-10 dniowych, aby jak najdłużej utrzymywać ochronną powłokę na powierzchni roślin. Wyjątkowość tego preparatu polega również na tym, że jako jeden z nielicznych wykazuje działanie również przeciwko chorobom pochodzenia bakteryjnego. Przy jego zastosowaniu możemy chronić pomidory przed bakteryjną cętkowatością, ogórki przed kanciastą plamistością bakteryjną czy fasolę przed bakteriozą obwódkową.

Piękne róże . Bez chorób i mszycy.

Spośród długo działających środków grzybobójczych szczególne miejsce zajmują te, które nie dość, że bezpośrednio oddziałują na grzyby, ale podnoszą dodatkowo ich odporność na różne czynniki chorobotwórcze. Do takich substancji należy chitosan jeden z komponentów preparatu dwuskładnikowego Substral Kwiaty 2 w 1 . Preparat jest szczególnie polecany do ochrony róż. Biochikol oparty na wspomnianym chitosanie umożliwia równoczesne zwalczanie dwóch powszechnie występujących na róży chorób mączniaka rzekomego oraz mączniaka prawdziwego, których rozróżnienie często sprawia problem nawet doświadczonym ogrodnikom. Skuteczne ograniczenie obydwu mączniaków wymaga kilkakrotnego, dokładnego opryskiwania całych roślin. Jeżeli w międzyczasie pojawią się jeszcze mszyce, wystarczy zastosować drugi z komponentów Substralu Kwiaty 2 w 1 . Zawarta w tym preparacie substancja owadobójcza również wykazuje długotrwałe działanie i przez wiele tygodni uniemożliwia mszycom żerowanie na roślinach. Jeden preparat i tyle możliwości?

Więcej o: