Insektycydy długodziałające

W każdym ogrodzie przychodzi kiedyś taka chwila, kiedy to spotkanie z naturą niekoniecznie może nieść ze sobą pełne ukojenie. Rozedrgane ferie barw i burza zapachów to wręcz istny raj dla zmysłów wielu stworzeń, wśród których owady z pewnością wodzą pierwsze lejce.

Kwieciaki, owocnice i często mylone z nimi owocówki, nasionnice (te od robaczywienia czereśni) czy wreszcie wszędobylskie mszyce to stali, aczkolwiek nie zawsze mile widziani goście. Nie dość, że jest ich tak dużo to na dodatek pojawiają się w tak różnych i niespodziewanych momentach, że ich zwalczanie stanowi nie lada problem dla niejednego i to nawet doświadczonego ogrodnika. Tradycyjne środki owadobójcze, czyli te o krótkim okresie działania, wymagają bardzo precyzyjnego określania terminu zabiegu. I chwała tym którzy potrafi określić fazę "czarnej główki" owocówki jabłkóweczki, czy moment rozchodzenia się larw migrujących tarczników bądź miseczników. Dla nich żaden owad się nie uchowa. Jednak dla większości z nas ścisłe ustalenie terminu opryskiwania jest z wielu różnych powodów dość problematyczne. W takiej sytuacji warto więc sięgnąć po te środki, które przynajmniej w części pozbawią nas naukowego dylematu.

Środki owadobójcze z serii długodziałających, bo o nich właśnie mowa, nie zwalniają nas z posiadania jako takiego pojęcia o najlepszych terminach zwalczania poszczególnych szkodników, jednak gwarantują dużą skuteczność w sytuacji gdzie termin zabiegu nieco odbiega od tego optymalnego. Taki charakter działania jest możliwy bądź to dzięki ich długiemu, systemicznemu utrzymywaniu się we wnętrzu roślin, bądź w wyniku długotrwałego i niezależnego od warunków atmosferycznych pozostawaniu na powierzchni chronionych tkanek. W ten sposób możemy uchronić się przed robaczywieniem jabłek wykonując dwukrotnie, na przełomie czerwca i lipca zabiegi preparatem Substral owadobójczy długo działający lub Substral owadobójczy długo działający Jadalne owoce i warzywa . Nieco wcześniej preparaty te możemy zastosować również do zwalczania owocówki śliwkóweczki. Substral owadobójczy długo działający wykorzystamy również do zwalczania nasionnicy trześniówki, muchy odpowiedzialnej za robaczywienie czereśni. Trzeba jedynie pamiętać, aby zabiegów nie wykonywać zbyt wcześnie. Pierwsze opryskiwanie najlepiej wykonać w 10-12 dni od pełnego kwitnienia białej akacji i następnie powtórzyć po upływie ok.10 dni.

Corocznie wielkim utrapieniem dla wielu roślin ozdobnych, a w szczególności dla róż są mszyce. Te niepozorne owady mogą poczynić wielkie szkody estetyczne i na dodatek są odpowiedzialne za przenoszenie pomiędzy roślinami wiele groźnych wirusów. Można się ich pozbyć poprzez regularne opryskiwanie wszelkiego rodzaju preparatami kontaktowymi. Tylko czy nie lepiej zrobić to "raz a dobrze". Dzięki zastosowaniu preparatu Substral długo działa owadobójczy w wygodnej formie aerozolu do bezpośredniego użycia pozbędziemy się problemu na dłuższy czas. Specjalna substancja zawarta w preparacie w momencie przedostania się do rośliny dość długo krąży wraz z jej sokami. W tym czasie jakakolwiek próba odżywiania się mszyc zatrutymi sokami roślinnymi kończy się ich śmiercią i nie ma potrzeby wykonywać ponownych oprysków. Substral długo działa owadobójczy mszyca to również jedno z najlepszych rozwiązań na wyjątkowo uciążliwego szkodnika kwiatów w naszych domach jakimi są wełnowce.

Wełnowce wzięły swą nazwę od charakterystycznej woskowej wydzieliny pojawiającej się na powierzchni ich ciała, która przypomina wełniane kłaczki. Wydzielina ta skutecznie uniemożliwia dotarcie środków kontaktowych do zewnętrznych powierzchni owadów, a co za tym idzie ogranicza skuteczność stosowania takiego rozwiązania. Jedyną możliwością jest podanie środka owadobójczego w taki sposób, aby zatrucie nastąpiło z chwilą pobierania pokarmu przez owady co umożliwia zastosowanie środka Substral długo działa owadobójczy mszyca . W podobny sposób działa również inny preparat z serii długodziałających jakim jest Tarcznik Ultra BR długo działający. Preparat występuje w postaci brykietu, który należy umieścić w podłożu w odległości 3 cm od systemu korzeniowego, a następnie rośliny obficie podlać. Substancja owadobójcza jest w tym przypadku wchłaniana przez system korzeniowy i następnie rozprowadzana po całej roślinie, co zapewnia wyjątkowo długie jej działanie i równomierne rozprowadzenie po całej roślinie.

Poza wełnowcami Tarcznik Ultra BR długo działający skutecznie zwalcza mszyce, mączlika szklarniowego czyli popularną "białą muszkę" oraz czerwce tarczniki i miseczniki. W przypadku tych ostatnich owadów, gdzie tylko niezwykła precyzja ustalenia terminu zabiegu przy użyciu tradycyjnych środków daje pełną gwarancje sukcesu, wyjątkowo długi czas utrzymywania się substancji owadobójczej zawartej w Tarczniku Ultra BR znacznie upraszcza ich zwalczanie.

Więcej o: