Najpiękniejsze róże na romantyczne rabaty

Lato to czas, kiedy na rabatach najpiękniej prezentują się róże. Właściwie w każdym ogrodzie, gdzie jest choć jedno słoneczne i zaciszne miejsce można założyć rabatę, na której będą królowały te rośliny.

Aby wyglądały naprawdę efektownie wymagają odpowiedniego tła i dobrze dobranego towarzystwa bylin i krzewów. Rabatę w stylu romantycznym zakładamy blisko tarasu albo przed głównym wejściem do domu. Przygotujmy dla roślin odpowiednie podłoże jeszcze przed ich posadzeniem. Róże, bo przede wszystkim dla nich będziemy dostosowywać warunki, najlepiej rosną w pełnym słońcu, na starannie odchwaszczonej glebie i pozbawionej gruzu bądź resztek pobudowlanych. Ziemia powinna być zasobna w próchnicę, gliniasto-piaszczysta i mieć zasadowe podłoże. Na cały sezon róże możemy zasilić już w trakcie sadzenia nawozem Osmocote do róż.

Rabata romantyczna ma sprawiać wrażenie, jakby cała kompozycja została stworzona ręką natury. Z tyłu, zależnie od warunków i ilości miejsca możemy posadzić odmiany pnące (np. pachnącą, różową 'Albertine', czerwoną 'Amadeus', kremowobiałą 'Schneewalzer', cytrynowo żółtą 'Golden Showers'). Jeśli dysponujemy większą ilością miejsca sięgnijmy po odmiany krzewiaste (np. dorastającą do 2 metrów, różową 'Elmshorn', żółtą 'Chinatown', białą, pachnącą 'Ice Lady', czy pomarańczową 'Sahara'). Na brzegu rabaty sadzimy niski róże okrywowe. Są one w większości mało wymagające, dość odporne na mrozy i obficie kwitną. Wśród odmian znajdziemy jasnoróżową 'The Fairy', białą 'White The Fairy', ciemnoróżową, pojedynczą 'Tommelise', jasnożółtą 'Sunny Rose' lub czerwoną 'Mainaufeuer'.

Co posadzić obok róż?

Najlepiej kępy niebieskiej lawendy, kocimiętki, perowskii, ostróżek, orlików, czosnków ozdobnych, maków lub piwonii. Pod krzewami mogą rozkładać się swe gałęzie okrywowe jałowce o szarych igłach. Pozwólmy też rozrosnąć się rozchodnikom o różowych kwiatach. Z odmianami pnącymi przeplatać się mogą powojniki.

Na problemy z chorobami róż, których w żadnym ogrodzie nie da się uniknąć najlepiej wybrać preparat Substral kompleksowa ochrona róż. To pakiet z dwoma produktami - na choroby róż oraz zwalczający szkodniki.