Kolorowe płytki cementowe na ściany i podłogi
Płytki cementowe zaczęto wytwarzać w drugiej połowie XIX wieku we Francji; szybko zyskały popularność nie tylko w Europie, ale także w Afryce Południowej, m.in. w Maroku. Produkowano je masowo do lat sześćdziesiątych wieku XX, kiedy to zostały wyparte przez płytki ceramiczne - łatwiejsze i szybsze w produkcji, a co za tym idzie, znacznie tańsze. Jednak okazuje się, że płytki cementowe nie odeszły całkiem do lamusa historii, bo mniej więcej od dwudziestu lat przeżywają prawdziwy renesans. Nic dziwnego, bo są bardzo trwałe, a ich wzory i kolorystyka mogą przyprawić o zawrót głowy. W ofercie producentów znajdziemy płytki zarówno jedno- czy dwukolorowe, jak i wielobarwne - zdobione motywami nawiązującymi do wzornictwa marokańskiego, kubańskiego, portugalskiego. Niektóre z nich są wzorowane na starych, historycznych wzorach; firmy oferują też wykonanie płytek na zamówienie (według indywidualnie przygotowanego projektu).
Płytki te są nadal wyrabiane ręcznie, tak jak w XIX stuleciu. Każdy motyw wymaga innego szablonu (stosuje się metalowe), który wkłada się w specjalną ramę. Następnie każda "przegródka" szablonu jest wypełniana masą składającą się m.in. z mączki marmurowej i cementu zabarwionego odpowiednim pigmentem; im bardziej skomplikowany wzór i im więcej kolorów, tym bardziej jest to pracochłonne i tym więcej czasu zabiera. Po wyjęciu szablonu płytkę przykrywa się mieszanką suchego cementu z piaskiem i utwardza w prasie hydraulicznej; ta sucha warstwa chłonie wilgoć z warstwy pod nią i w ten sposób się zabarwia. Potem zdejmuje się ramę i pozostawia płytki na kilka tygodni, by wyschły i całkowicie stwardniały.
Układa się je na równym i - co bardzo ważne - idealnie suchym podłożu, bo pozostawiona w nim wilgoć może spowodować powstanie plam na wierzchu płytek. Ze względu na porowatą strukturę płytki trzeba zaimpregnować (dokładne informacje na temat zabezpieczania podają producenci). To konieczne, by okładzina przetrwała w dobrym stanie wiele lat. Zarówno na ścianie, jak i na podłodze, nawet w kuchni czy przedpokoju.
-
Spryskaj tym pomidory, a unikniesz zarazy. Prosty i naturalny oprysk z kuchennych składników
-
Twoja piwonia nie kwitnie? Oto niezawodny sposób na ten problem. Wystarczy kilka kropel
-
Idą po Koronę Wodospadów! Zespół z Polski chce zdobyć dziesięć najwyższych wodospadów na świecieMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Wyposażenie ogrodu. Jakich elementów nie może w nim zabraknąć?
-
Oszczędzaj wodę, podlewaj mądrze i niech twój ogród zachwycaMATERIAŁ PROMOCYJNY
- Twój rododendron nie kwitnie i zastanawiasz się dlaczego? Zobacz czy nie popełniasz tych błędów
- Tak wygląda najdroższy kwiat na świecie! Kosztuje więcej niż niejeden dom, a biją się o niego ludzie
- Stylowy piknik z dodatkami z Pepco. Są ładne, praktyczne i tanie. Podobne rzeczy w Lidlu
- Meble tarasowe z palet to prawdziwy HIT na Tiktoku! Zrobisz je samodzielnie w domu
- Gnojówka z pokrzywy daje pozytywnego "kopa" roślinom, ale czy wszystkim? Zobacz, do jakich można ją stosować