Więcej niż fotel

Siedzisko mPosition pozwala pracować w niezwykle wygodnej pozycji. Ten nieco futurystyczny sprzęt, będący odpowiedzią projektantów na zapotrzebowanie współczesnego użytkownika, pracującego z mobilnymi urządzeniami typu notebook, podaje w wątpliwość klasyczny podział przestrzeni na "służbową", w której się pracuje, i "prywatną", w której wypoczywamy.

M jak mobilność. Wraz z rozwojem społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy zmienia się charakter pracy - wzrasta udział intensywnej pracy umysłowej, nie wymagającej siły fizycznej, ale precyzji i długotrwałej zdolności do koncentracji uwagi. Również spędzanie czasu wolnego często wiąże się z pozycją siedzącą i korzystaniem z komputera albo urządzeń audiowizualnych. Dlatego ergonomiści coraz częściej poszukują alternatywnych rozwiązań ułożenia ciała, rekomendując pozycję siedząco-leżącą jako najkorzystniejszą z punktu widzenia biomechaniki ciała ludzkiego.

Badania ergonomiczne. W roku 2007 Instytut Wzornictwa Przemysłowego i PROFIm podjęły współpracę przy realizacji projektu badawczo-wdrożeniowego mającego na celu opracowanie innowacyjnego stanowiska do pracy z komputerem w pozycji siedząco-leżącej. Wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego wykazały, że najodpowiedniejszą z punktu widzenia biomechaniki ludzkiego ciała pozycją do wielogodzinnej pracy z komputerem jest pozycja siedząco-leżąca, z tułowiem odchylonym do tyłu i wyciągniętymi do przodu oraz lekko zgiętymi w kolanach nogami. To relaksowa dla układu mięśniowego pozycja, która sprzyja długotrwałej pracy i koncentracji uwagi. Projektant fotela został wyłoniony podczas konkursu zorganizowanego przez IWP. Najciekawszą propozycję przedstawiła gdańska grupa projektowa Jarosława Szymańskiego Studio 1:1.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i możliwości regulacji parametrów relaksacyjnych (ruchomy podnóżek, regulacja podłokietników, mobilny stolik etc.), mPosition zapewnia komfort w optymalnej dla ciała pozycji siedząco-leżącej. Okazuje się, że praca z komputerem staje się dużo mniej męcząca, gdy możliwa jest regulacja poszczególnych elementów stanowiska pracy. Szczególny nacisk położono na elastyczność w dopasowywaniu fotela do indywidualnych potrzeb oraz preferencji użytkownika. Oprócz płynnej regulacji poziomu i kąta nachylenia siedziska i oparcia, mPosition ma pełną regulację blatu pod laptopa, a także podparcia lędźwiowego i zagłówka. Całość oparcia pleców i zagłówka wykonana jest z elastycznej siatki. Dopełnieniem jest wysuwany podnóżek.

Nagrody i sprzedaż. mPosition zostało nagrodzone w tegorocznym konkursie Dobry Wzór, jaki IWP organizuje od blisko dwu dekad. Jury wskazało na innowacyjne rozwiązanie i badawcze podstawy projektu, jak również na praktyczne rozwiązanie globalnego problemu. Dolegliwości kręgosłupa stały się chorobą cywilizacyjną, dotykającą milinów ludzi, a mPosition w dużej mierze pomoże je ograniczyć. Fotel adresowany jest przede wszystkim do środowisk wielkomiejskiej technokracji oraz do przedstawicieli wolnych zawodów (IT, projektanci) oraz "hard userów" internetu i miłośników gier komputerowych. Kupić go można przez stronę internetową www.mposition.pl. Zamieszczony tam konfigurator produktu umożliwia wybór wariantu, dodatków, a nawet samodzielne określenie kolorystyki produktu tworzonego według indywidualnego zamówienia.

Więcej o: