Okna: jak zaradzić ich parowaniu

Zimą często zdarza się, że okna w mieszkaniu są zaparowane. Główną przyczyną jest zbyt szczelna stolarka i brak odpowiedniej wentylacji. Aby pozbyć się problemu, nie musimy jednak otwierać okien i wpuszczać do środka mroźnego powietrza. Producenci oferują rozwiązania, które pomogą rozwiązać problem bez wychładzania wnętrza.

Para wodna w naszym domu jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym - powstaje podczas gotowania, prania albo kąpieli. Jeśli wilgotność powietrza przekracza 60 proc., para skrapla się na szybach. Ten problem rozwiąże odpowiednia wentylacja, którą możemy zapewnić sobie na kilka sposobów. Krople wody na szybach to również wynik różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu. Gdy wynosi ona 20°C, para wodna zaczyna się kondensować i osadzać na oknach. Różnicę ciepła można wyrównać poprzez dopływ powietrza z zewnątrz.

Dawniej świeże powietrze dostawało się do wnętrza przez nieszczelne okna. Powodowało to szybkie wychładzanie pomieszczeń, a tym samym wysokie rachunki za ogrzewanie. Dostępna dziś stolarka jest bardzo szczelna. Dlatego nowoczesne okna powinny być wyposażone w okucia z funkcją mikrowentylacji. Pozwala ona zmniejszyć docisk skrzydła do ramy, a jednocześnie umożliwia wymianę powietrza w pomieszczeniu. Mówimy wtedy o rozszczelnieniu skrzydła. Funkcję mikrowentylacji uruchamia się poprzez odpowiednie ustawienie klamki okiennej. Firma Oknoplast standardowo wyposaża swoje okna w funkcję mikrowentylacji.

Copyright © Agora SA