Ogrzewanie podłogowe: to musisz wiedzieć

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to wybór dla osób, którym marzy się zawsze ciepła posadzka. Można je zastosować praktycznie we wszystkich pomieszczeniach, sprawiając, że będzie w nich tak samo ciepło w każdym miejscu.

Ogrzewanie podłogowe może mieć formę kabli lub mat grzewczych. I jedne, i drugie powinien podłączyć fachowiec z uprawnieniem Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Na ogrzewaną posadzkę najlepiej nadają się płytki ceramiczne i kamienne, bo szybko się nagrzewają. Do ich ułożenia trzeba stosować specjalne elastyczne kleje i fugi. Jeśli na podłodze mają leżeć panele drewniane lub laminowane albo wykładzina dywanowa, muszą mieć oznaczenie producenta, że nadają się na ogrzewaną podłogę. Maksymalna temperatura podłogi w łazience to 33 st. C, a w pozostałych pomieszczeniach 27 st. C.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Kable grzejne. Instaluje się je zazwyczaj na etapie budowy. Mogą być głównym źródłem ciepła w domach bez sieci gazowej lub zamieszkiwanych sporadycznie. Bywają także wykorzystywane jako ogrzewanie uzupełniające we wnętrzach ogrzewanych kominkiem lub kotłem na paliwa stałe. Na rynku są dostępne dwa rodzaje kabli: stałooporowe i zmiennooporowe. I jedne, i drugie układa się w pętle - im mocniej ma grzać podłoga, tym gęściej montuje się przewody. Ich dobór i rozmieszczenie powinien określić projektant lub instalator. Orientacyjnie można je też dobrać samemu, wykorzystując specjalne tabele zamieszczone na stronach internetowych producentów.

Stałooporowe. Mają stałą moc grzewczą, nie-zależną od temperatury otoczenia. Są oferowane w gotowych zestawach o długości od kilku do kilkudziesięciu metrów. Standardowa moc wynosi 17-20 W/m.

Zmiennooporowe. Swoją moc dostosowują do temperatury otoczenia, dlatego bywają nazywane samoregulującymi. Jeżeli temperatura we wnętrzu się podnosi, np. gdy świeci słońce, wytwarzają mniej ciepła - i odwrotnie. Kosztują jednak znacznie więcej niż te o stałej mocy.

Maty grzewcze. Są polecane do pomieszczeń, w których zależy nam na szybkim uzyskiwaniu ciepłej podłogi. Wyglądają jak siatka z tworzywa sztucznego z wplecionym kablem o niewielkiej średnicy i stałej mocy. Układa się je tuż pod posadzką, ich całkowita grubość wynosi zaledwie 3-4 mm; nieznacznie podnoszą poziom podłogi, można je więc zainstalować np. podczas remontu. Są sprzedawane w zwojach o szerokości 0,5 m i dowolnej długości (zależy ona od powierzchni podłogi, jaką chcemy ogrzać). Pod płytki ceramiczne i kamienne zwykle stosuje się maty o mocy nie mniejszej niż 150-160 W/m kw., pod panele - do 100 W/m kw.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

Odbywa się za pomocą termostatu. Producenci oferują różne ich rodzaje. Te najprostsze włączą ogrzewanie, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej ustawionego przez nas poziomu, a potem wyłączą po jego osiągnięciu. Są też urządzenia z elektronicznym wyświetlaczem i programem umożliwiającym regulowanie temperatury w cyklu dobowym albo nawet tygodniowym oraz z panelem dotykowym i wieloma dodatkowymi funkcjami, na przykład otwartego okna - gdy termostat wykryje, że jest ono otwarte, automatycznie wyłączy ogrzewanie.

Ogrzewanie podłogowe: montaż przewodów i mat

Przewody grzejne (zarówno stałooporowe, jak i samoregulujące) można montować na kilka sposobów. Jeśli w nowym domu są one podstawowym źródłem ciepła, umieszcza się je w wylewce betonowej o grubości od 7 do 10 cm. Gdy stanowią tylko ogrzewanie uzupełniające, warstwa może być cieńsza (od 3 do 5 cm). Zamiast wylewki betonowej stosuje się też specjalne płyty styropianowe (1,3 cm grubości) pokryte warstwą aluminium, zapewniającą szybkie rozprowadzenie ciepła. Przewód montuje się w płytach z fabrycznie wytłoczonymi rowkami.

Zwykłe maty grzewcze mocuje się do podłoża zaprawą klejową. Dużo prostsze i szybsze w montażu są maty samoprzylepne - podczas układania wystarczy je docisnąć ręką.

Jeśli w remontowanym pomieszczeniu płytki ceramiczne trzymają się mocno podłoża, zarówno przewody grzejne, jak i maty można układać bezpośrednio na nich (patrz ramka poniżej).

Ogrzewanie podłogowe: warto wiedzieć

Aby rachunki za prąd zużywany do ogrzewania podłogowego będącego głównym źródłem ciepła w pomieszczeniu nas nie zrujnowały, warto wystąpić do zakładu energetycznego o przydział tańszej taryfy. Najpopularniejsza jest tzw. dwustrefowa G 12. Wówczas energia elektryczna jest tańsza nocą w godzinach 22.00-6.00 i w ciągu dnia od 13.00 do 15.00. Można też wybrać taryfę weekendową. W tym przypadku niższa cena prądu obowiązuje od poniedziałku do piątku w godzinach 21.00-6.00, przez całą sobotę i niedzielę oraz w dni ustawowo wolne od pracy.

Więcej o: