Ekspresy: kawa z kapsuły

Dlaczego ekspresy kapsułkowe zdobywają rynek? Czy są łatwe w obsłudze, niedrogie, parzą smaczny napar? Tak! Pamiętajmy jednak, że zarówno one, jak i używane w nich kapsułki produkowane są dla konkretnych koncernów kawowych. Warto wiedzieć, z jaką firmą się wiążemy, kupując urządzenie.

JACOBS

Wszystkie dostępne w Polsce ekspresy tego koncernu są produkowane przez firmę Bosch. Do wyboru mamy 4 rodzaje ekspresów Tassimo, z czego każdy (z wyjątkiem T65) jest dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Za najtańszy (T20) zapłacimy około 330 zł, za najdroższy - nieco ponad 550 zł. Jacobs wprowadził bardzo użyteczny system kodów kreskowych, dzięki któremu przygotowanie napoju sprowadza się do włożenia kapsułki i wciśnięcia jednego przycisku. Ekspres odczyta kod kreskowy z kapsułki i sam ustali, ile kawy ma przygotować i w jakiej temperaturze. Można też przełączyć ekspres na tryb manualny.

Kawa. Kapsułki Tassimo są nazywane T-Disc i pasują wyłącznie do ekspresów Tassimo. Do wyboru mamy 15 napojów (10 kaw, 3 herbaty i mleko - Tassimo Milk). Innowacją było wprowadzenie kapsułek innych marek. Oprócz kaw Jacobs do ekspresu pasują kapsułki z herbatą Twinings, kawą Carte Noire i gorącą czekoladą Milka. Aby zrobić białą kawę (latte macchiato, cappuccino itp.) w systemie Tassimo wykorzystujemy 2 kapsułki - jedną z kawą i drugą z mlekiem. Cena w sklepie internetowym tassimo.pl wynosi 18,89-22,99 zł za 8 sztuk, czyli 1,37-2,87 zł za kapsułkę.

ILLY

Uchodzi za rolls-royce'a w świecie kawy. Bardzo dobrą opinią cieszy się zresztą nie tylko kawa tej firmy, ale także produkowane przez nią urządzenia - Illycafe. Ekspresy są dosyć drogie: od 890 zł za model FrancisFrancis X7 do 2580 zł za model FrancisFrancis X2. Zaprojektowano je w stylu retro, stanowią więc oryginalną ozdobę kuchni. Kapsułę z kawą trzeba umieścić w kolbie, a kolbę w filtrze. Napar wypływa po lekkim wciśnięciu przycisku (tzw. system IperEspresso).

Kawa. Jest to mieszanka najwyższej jakości, składająca się z dziewięciu rodzajów czystej arabiki. Ma zdecydowany smak i delikatny zapach cytrusów z nutą karmelu, czekolady i wanilii.

Cena w sklepie internetowym, np. espressamente-illy.pl, wynosi 45-57 zł za 21 szt., czyli 2,14-2,71 za kapsułkę.

TCHIBO

Firma wprowadziła system kapsułkowy Cafissimo oraz 2 ekspresy (każdy w kilku wersjach kolorystycznych). Tańszy model Cafissimo Duo kosztuje 249 zł i ze względu na małe wymiary z pewnością przypadnie do gustu wielu osobom. Warto jednak zainwestować w nieco droższy ekspres (ok. 400 zł) z dyszą gorącej pary, dzięki której przygotujemy cappuccino i latte macchiato.

Kawa. Do wyboru 8 rodzajów: 3 espresso (jedno bezkofeinowe) i 5 kaw czarnych. Większość z nich to napoje z gatunku arabica, pozostałe są mieszanką arabiki i robusty. Tchibo oferuje abonament kawowy - zamówiona w sklepie internetowym kawa będzie do nas wysyłana w regularnych odstępach czasu. Cena w firmowym sklepie internetowym tchibo.pl wynosi 76,93 zł za 80 szt., czyli 0,96 zł za kapsułkę.

NESPRESSO

Urządzenia obsługujące kapsułki tej firmy są sygnowane marką największych producentów ekspresów ciśnieniowych, takich jak: Krups, Siemens, DeLonghi. Stąd też szeroki wybór modeli w różnych przedziałach cenowych - od najtańszego Essenza za 399 zł po najdroższy Lattissima Premium za 1999 zł.

Kawa. Każda kapsułka zawiera od 6 do 7 gramów kawy i służy do parzenia espresso (40 ml) oraz kaw typu lungo (110 ml). Nespresso oferuje 16 rodzajów kaw w czterech typach: espresso, lungo, pure origin, decaffeinato. Cena w firmowym sklepie internetowym nespresso.com wynosi 1,56-1,75 zł za kapsułkę.

LAVAZZA

Wprowadziła na rynek cztery linie ekspresów na kapsułki: A Modo Mio Piccina, A Modo Mio Extra, A Modo Mio Limited Edition i A Modo Mio Premium. Pierwszy, najmniejszy, kosztuje 359 zł, dwa następne po 699 zł, a ostatni 849 zł. Jedynym producentem tych urządzeń jest firma Saeco.

Kawa. Firma oferuje 7 rodzajów kapsułek: 6 espresso i jedna kawa czarna do zaparzenia w dużej filiżance. Większość z nich to arabica, lecz występuje też kilka mieszanek arabiki i robusty, która nadaje kawie ostrzejszy smak i zawiera trochę więcej kofeiny niż czyste mieszanki arabiki. Kapsułki Lavazzy zawierają ok. 7 g mielonej kawy, czyli optymalną ilość do przygotowania jednej filiżanki espresso. Cena w firmowym sklepie internetowym lavazzaamodomio.pl wynosi 27,90-28,90 zł za 16 szt., czyli 1,74-1,80 zł za kapsułkę.

NESCAFÉ

Proponuje serię ekspresów Dolce Gusto, powstałą we współpracy z firmą Krups. Obecnie w sprzedaży jest 8 modeli; najtańszy Picollo kosztuje 359 zł, najdroższy, w pełni automatyczny Circolo - 699 zł.

Kawa. Kapsułki Nescafé Dolce Gusto zawierają najwyższej jakości mieszankę arabiki i robusty. Firma stawia na różnorodność i oferuje aż 22 rodzaje napojów, w tym napój czekoladowy, kakao, herbatę orientalną, a nawet orzeźwiającą Nestea Peach. Można też zaparzyć cappuccino, używając dwóch kapsułek - jednej z kawą i drugiej z mlekiem. Cena w firmowym sklepie internetowym dolce-gusto.pl wynosi 21,99 zł za 16 szt., czyli 1,37 zł za kapsułkę.

Kawa w kasułkach - co warto wiedzieć

1. Dwa najpopularniejsze gatunki kawy stosowane w kapsułkach to arabica oraz robusta. Arabikę uważa się za najszlachetniejszy gatunek. Jej napar jest łagodny i aromatyczny, często o lekkim posmaku czekolady lub korzennym, z niską zawartością kofeiny (od 1 do 1,7 proc). Robusta, uznawana za gatunek mniej szlachetny, zawiera więcej kofeiny (2-4,5 proc.) i ma gorzkawy smak.

2. Ze zmieszania ziaren różnych gatunków arabiki lub arabiki i robusty powstają mieszanki kaw. W espresso zaparzonym z arabiki pianka (czyli tzw. crema) jest delikatna, bardziej ulotna i szybko ciemnieje; w espresso z dodatkiem robusty - trwalsza i od samego początku ciemniejsza. Generalnie napar z mieszanek zawierających robustę jest gęstszy i intensywniejszy w smaku niż z samej arabiki. Kawa z przewagą robusty ma bardzo grubą i gęstą piankę, a napar (mniej oleisty) - gorzkawy lub mdły smak, zależnie od jakości użytego ziarna.

3. Kapsułki z kawą można kupić w supermarketach, salonach firmowych, sklepach AGD, a także w sklepach internetowych. Na stronie kapsulkowo.pl znajdziemy wiele przydatnych informacji na temat ekspresów kapsułkowych.

Więcej o: