Akcesoria: prasowanie nie musi być udręką!

Tę zwykle mało lubianą czynność ułatwi nam zarówno odpowiednia deska do prasowania, jak i dodatkowe akcesoria, na przykład specjalna rękawica.

Deskę do prasowania można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Rozważmy jednak, czy nie lepiej zainwestować nieco więcej, by prasowanie było bardziej znośne. Oczywiste jest, że deska powinna być stabilna, nie kiwać się podczas prasowania i nie przesuwać po podłodze. Ale to nie wszystko - oferowane obecnie deski mogą mieć wiele naprawdę praktycznych udogodnień i funkcji. Oto niektóre z nich; zdecydujmy, które będą naprawdę dla nas przydatne i pod tym kątem przyjrzyjmy się modelom, jakie widzimy w sklepach.

Podstawka na żelazko - zamontowana na stałe lub wysuwana, najlepiej z blokadą, dzięki której żelazko nie będzie się przewracało ani ślizgało; są tez modele z podstawką na stację pary.

Prowadnica przewodu - "antenka" przytrzymująca kabel od żelazka, by nie przeszkadzał podczas prasowania.

Gniazdo z przedłużaczem - do gniazda podłącza się żelazko, a przedłużacz do gniazdka w ścianie. Nie musimy więc ustawiać deski tuż przy gniazdku ani podłączać osobnego przedłużacza.

Półka w dolnej części stelaża - można na nią odkładać złożone wyprasowane rzeczy.

Rękawnik - mały "blacik"do prasowania rękawów; zintegrowany z blatem albo osobny.

Regulacja wysokości - jest w każdej desce; może być skokowa (kilka poziomów) albo płynna; ta druga pozwala bardziej precyzyjnie dopasować wysokość deski do potrzeb.

Nadmuch powietrza - wentylator zainstalowany w desce wydmuchuje powietrze, które unosi do góry zewnętrzną powłokę deski; na tak powstałym balonie powietrznym prasuje się delikatne tkaniny, które nie dotykają twardej powierzchni i dzięki temu mniej się niszczą.

Odprowadzanie pary - ubrania prasowane z użyciem pary są lekko wilgotne i zwykle czekamy z ich odwieszeniem do szafy, aż wyschną; wilgoć wsiąka też w deskę. Zapobiegają temu specjalne systemy odprowadzające/odsysające parę.

Podgrzewany blat - daje podobny efekt jak odprowadzanie pary: prasowane żelazkiem na parę ubrania nie są wilgotne.

Więcej o: