Łazienki: wanna w centrum uwagi

Nie traci swojej dominującej pozycji wśród łazienkowych urządzeń. Sprzyja jej zarówno moda na relaks w kąpieli, jak i coraz ciekawsza oferta producentów. Jaką wannę wybrać, by była wygodna, przyjemna dla ciała i służyła nam bardzo długo?

Z jakiego materiału?

Na rynku jest coraz więcej wanien z drewna, miedzi, kamienia, żeliwa, kompozytu, a nawet szkła. Są bardzo efektowne, ale też drogie. Dlatego zwracamy uwagę na dostępniejsze cenowo modele akrylowe i ze stali - o bardzo dobrych właściwościach i ciekawych kształtach. Pamiętajmy przy tym, że cena wanien na ogół nie obejmuje stelaża, nóg oraz elementów instalacyjnych.

Wanny z akrylu. Są lekkie, ciepłe w dotyku, trwałe, długo utrzymują temperaturę. Łatwo się je myje, ale trzeba używać środków bez substancji ściernych, ponieważ akryl łatwo się rysuje. Najtrwalsze są wanny z akrylu lanego bądź wzmacnianego; najtańsze modele, tzw. akrylowane, są jedynie pokryte cienką warstwą akrylu, przez co mają dużo gorsze właściwości.

Ze stali emaliowanej. Ich powierzchnia jest odporna na zarysowania i odbarwienia, ale niestety wrażliwa na uderzenia. Wanny stalowe są zimne w dotyku, głośne podczas napełniania, a woda stygnie w nich dużo szybciej niż w innych (aby wygłuszyć wannę i poprawić jej termoizolacyjność, okłada się ją styropianem).

Wanna w wannie

Usługa o tej nazwie to na polskim rynku nowość. Pozwala szybko i małym kosztem odnowić wysłużoną wannę - ale tylko żeliwną lub stalową emaliowaną, w kształcie prostokąta. W starej wannie osadza się akrylowy wkład i skleja oba elementy dwuskładnikową pianą - trwa to około 2 godzin. Akrylowy wkład z płyt o grubości 5 mm, wzmocnionych włóknem szklanym, całkowicie zakrywa wnętrze starego urządzenia, które teraz pełni tylko funkcję stelaża. Wkłady mają powierzchnię antybakteryjną (atest PZH), nie odbarwiają się i nie chłoną zanieczyszczeń. Są dostępne w trzech długościach: 140, 150 i 170 cm, kosztują odpowiednio 785, 815 i 845 zł. Podany koszt to cena wkładu, montażu (który obejmuje także wymianę systemu odpływowego, podłączenie go do nowej wanny, wykończenie silikonem połączeń między wanną a płytkami) oraz potrzebnych do tego materiałów. Na "nową" wannę otrzymamy 5-letnią gwarancję. Więcej informacji na stronie: wannawwannie.pl

Więcej o: