- Górna głowica to zazwyczaj zamontowana na stałe do panelu deszczownica (deszczownia), czasem z możliwością ustawienia kierunku strumienia wody. W modelach podtynkowych montuje się ją do sufitu.
- Rączka natryskowa najczęściej jest umieszczona na korpusie panelu (z przodu lub z boku), w niektórych modelach można ją przymocować do ściany. Rączki bywają jedno- lub wielofunkcyjne, z kilkoma rodzajami strumienia (np. deszczowy, masujący, miękki).
- Dysze masujące (zwykle od czterech do ośmiu) są wbudowane nieruchomo w panel lub umieszczone na przegubach, które umożliwiają ustawianie kierunku wypływającej wody. W niektórych modelach można zmieniać rodzaj strumienia, co dodatkowo urozmaica masaż. Dysze najczęściej są rozmieszczone symetrycznie w dwóch kolumnach albo centralnie. Nie ma to właściwie większego znaczenia, bo osoba korzystająca z kąpieli i tak może się obracać i wystawiać na działanie strumieni wody dowolną część ciała. Zarówno dysze, jak i rączki są zabezpieczane przed osadzaniem się kamienia i osadów - producenci stosują system nazywany anti-calc, dzięki któremu można łatwo i szybko oczyścić te elementy.
1. Panel prysznicowy działa dobrze tylko wtedy, gdy dopływa do niego wystarczająca ilość wody i pod odpowiednim ciśnieniem. Dlatego przed zakupem wybranego przez nas modelu sprawdźmy w jego dokumentacji technicznej (lub zapytajmy sprzedawcę), jakich parametrów instalacji wodociągowej wymaga. Na przykład: czy może współpracować z przepływowym podgrzewaczem wody, czy zbiornik na ciepłą wodę ma wystarczającą pojemność (na pięciominutową kąpiel potrzeba mniej więcej 100 litrów) itp.
2. Jeśli chcemy zamontować panel nad wanną, warto, by miał również wylewkę do jej napełniania.
3. Dla osób starszych i dzieci warto kupić panel z siedziskiem; przyda się także osobom lubiącym po prostu dłuższe kąpiele.
5. Komfortowe, a do tego bezpieczne korzystanie z ciepłej wody zapewni nam panel z baterią termostatyczną (rozwiązanie polecane szczególnie dla osób starszych i małych dzieci). Wypływająca z niej woda ma zawsze stałą temperaturę, nawet jeśli wystąpią zmiany ciśnienia w instalacji.