Pewex poleca: TOP 10 - czasopisma dla dzieci i młodzieży

Miś, Świerszczyk, Świat Młodych czy Na Przełaj - pamiętacie?

Ostatnio wspominaliśmy najpiękniejsze książki naszego dzieciństwa (zobaczycie je tu). nW kolejnej odsłonie cyklu Pewex poleca postanowiliśmy przypomnieć Wam 10 czasopism dla dzieci i młodzieży, które ukazywały się w czasach PRL. Jedne pojawiały się w kioskach co kila dni, inne ukazywały się w kioskach co tydzień lub dwa, na jeszcze inne trzeba było czekać cały miesiąc. Warto było! Niestety, zdecydowana większość prezentowanych przez nas tytułów jest już tylko miłym wspomnieniem. Przyjrzyjmy się dokładniej kilku z nich.

Do najmłodszych czytelników skierowany był "Miś" wydawany od 1957 roku. To właśnie na jego łamach ukazywały się opowiadania Czesława Janczarskiego o sympatycznym Misiu Uszatku i piosenki Wandy Chotomskiej. Dzieciaki śledziły przygody Gapiszona, Jacka i Agatki, Pana Hipopopo oraz Kasi i Azora. W "Misiu" pojawiały się tu zagadki, rebusy, opowiadania, wiersze i piosenki. Największą frajdę sprawiały jednak... wycinanki.

fot. Pewex.pl / Świat Młodych

"Płomyk" był tygodnikiem ilustrowanym dla dzieci i młodzieży ukazującym się od 1915 roku. Począwszy od latach 60. czasopismo organizowało plebiscyty. Od 1965 roku czytelnicy wybierali najpopularniejszego autora książek młodzieżowych, który otrzymywał nagrodę "Złotego Pióra". "Płomyk"często publikował nowe książki młodzieżowe w odcinkach.

Niezwykle popularnym czasopismem dla młodzieży był "Świat Młodych" wydawany w latach 1949- 1993. Od 1974 roku pismo zmieniło podtytuł na "Harcerska Gazeta Nastolatków", zyskało nową szatę graficzną i zaczęło ukazywać się 3 razy w tygodniu. Wydanie wtorkowe miało niebieskie logo. Poświęcone było nauce i technice. We czwartki "Świat Młodych" z zielonym logo zawierał informacje o przyrodzie i motoryzacji. W sobotę (logo czerwone) tematem przewodnim była muzyka. Na łamach Świata Młodych debiutowa m.in. Wanda Chotomska.  "Świat Młodych" lubiliśmy też za komiksy. Oglądaliśmy przygody Tytusa Romka i A'Tomka czy przygody Kajka i Kokosza.

Razem ze stroną Pewex.pl wybraliśmy dla Was 10 niezapomnianych czasopism. Pamiętacie je wszystkie?

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Partnerem cyklu jest Pewex.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.