Szafki, szafeczki

Meble łazienkowe, kiedyś przede wszystkim praktyczne, teraz są eleganckie, kolorowe i mają ciekawe kształty. Doceniając ich wygląd, nie zapominajmy jednak, że najważniejsza jest trwałość materiałów, z których je zrobiono, oraz funkcjonalne rozwiązania w szafkach - bo dzięki nim wszystko mamy pod ręką.

Mocne i wygodne

1. Trwałe są szafki wykonane z materiałów odpornych na wilgoć. W tej roli sprawdza się drewno egzotyczne, np. tek czy iroko, zawierające dużo związków żywicznych i substancji oleistych utrudniających wchłanianie wody. Z gatunków rodzimych takie właściwości mają dąb, wiąz, jesion, modrzew. Można też wybrać nieco tańsze meble z płyt MDF, HDF, wiórowych, ale muszą być zabezpieczone przed wilgocią. Zarówno te z drewna, jak i z MDF-u oraz HDF-u powinny być pokryte lakierami poliuretanowymi, które mają podwyższoną odporność na ścieranie i działanie pary wodnej. Staranne i dokładne wykończenie nimi elementów frontowych zapobiega rozwarstwianiu się krawędzi mebli i puchnięciu ich powierzchni. Tańsze meble z obrzeżami zabezpieczonymi folią PCW po jakimś czasie mogą pęcznieć i rozwarstwiać się pod wpływem wilgoci. Ustawiając lub wieszając szafki, zwróćmy uwagę, by ich tylne ścianki, które są narażona na działanie wody skraplającej się z pary, nie dotykały ściany.

2. Funkcjonalne oraz w miarę możliwości pojemne. W łazience są potrzebne schowki na przechowywanie niezbędnych akcesoriów (ręczników, szmatek, środków do czyszczenia itp.). Zadbajmy więc, by szafki były wystarczająco pojemne. Bardzo praktyczne są meble z szufladami, zwłaszcza wyposażonymi we wkłady na drobne rzeczy lub w przegródki. Zwróćmy również uwagę na okucia - najlepiej, aby były renomowanych producentów. Wygodne są tzw. samohamujące zawiasy czy prowadnice szuflad z systemem cichego zamykania, pełnym wysuwem, opcją hamowania.

3. Najlepiej wybrać meble stojące na nóżkach lub wiszące, bo wtedy nie ma kłopotów ze sprzątaniem pod nimi ani z wycieraniem wody. Szafki ustawione na cokole są mniej praktyczne; jeśli zabezpieczono je tylko folią PCW - kontakt z wodą sprawi, że będą puchnąć.

Zanim kupisz

1. Musisz wiedzieć, czy umywalka będzie stała na blacie, czy zostanie w niego wpuszczona. To ważne, bo w obu przypadkach inaczej montuje się przyłącza.

2. Zdecyduj, czy chcesz zainstalować oświetlenie przy lustrze, czy też wolisz szafkę (lustro) z oświetleniem. Od tego zależy sposób prowadzenia instalacji.

3. Sprawdź, czy w otwieraniu szuflad nie będą przeszkadzały np. rury albo inne instalacje.

Szafki łazienkowe można kupować pojedynczo, w zestawach lub zrobić na wymiar. Meble z zestawów są też sprzedawane na sztuki.

Więcej o: