Figurki z Ćmielowa zaprojektowane w latach 50. i 60. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego

W IWP obejrzycie najpiękniejsze polskie "bibeloty" - rusza stała ekspozycja figurek ćmielowskich

Musimy to przyznać, uwielbiamy ćmielowskie figurki! Do tej pory niektóre z nich można było oglądać wyłącznie w kilku sklepach (np. w sklepiku w Muzeum Narodowym) lub w fabryce AS Ćmielów, a jakże, w Ćmielowie. Jeśli i Wy macie słabość to porcelanowych "bibelotów" mamy dla Was nie lada niespodziankę.

14 listopada 2013 roku w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie została otwarta stała ekspozycja "figurek ćmielowskich" - miniaturowych, porcelanowych rzeźb zaprojektowanych w IWP w latach 1956 - 1965, a wyprodukowanych ponownie po latach przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów. Kolekcja znajduje się w Sali Designerów (Małpiarni) - budynku, w którym ponad 50 lat temu mieścił się Zakład Ceramiki i Szkła IWP -jego pracownie i piece, gdzie powstawały prototypy figurek, serwisów i galanterii ceramicznej.

Po ponad 50-ciu latach figurki zaprojektowane przed laty w Zakładzie Ceramiki i Szkła IWP w symboliczny sposób powróciły do miejsca, gdzie powstały.

- mówi Bożena Gargas, Prezes Zarządu IWP.

Historia tego przedsięwzięcia rozpoczęła się w lipcu 2013, kiedy Bożena Gargas - prezes IWP oraz Adam Spała, właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów podjęli współpracę w celu stworzenia w IWP stałej ekspozycji porcelanowych figurek zaprojektowanych przez Lubomira Tomaszewskiego, Hannę Orthwein, Mieczysława Naruszewicza i Henryka Jędrasiaka.

W latach 50. i 60. XX w. czwórka rzeźbiarzy wypracowała w Instytucie nowoczesny styl kameralnej rzeźby, który całkowicie odmienił postrzeganie "bibelotów". Projektanci udowodnili, że porcelanowa figurka może być małym dziełem sztuki, a przy tym modnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza. Produkowały je wszystkie największe wytwórnie porcelany w Polsce - w Wałbrzychu, Ćmielowie, Chodzieży, Jaworzynie Śląskiej, Katowicach-Bogucicach i Tułowicach. Z produkcji porcelanowej rzeźby zasłynęła przede wszystkim ćmielowska wytwórnia "Świt". To tu udało się zachować oryginalne formy i modele, które dziś są wykorzystywane w produkcji przez AS Ćmielów.

fot. mat. prasowe/ Projektanci Zakładu Ceramiki i Szkła IWP, od lewej Henryk Jędrasiak, Mieczysław Naruszewicz, Lubomir Tomaszewski i Hanna Orthwein, ok. 1958 r

Spośród ponad stu wzorów, których produkcję wznowiła ćmielowska fabryka porcelany wybrano czterdzieści, tych najbardziej znanych, cenionych i nowoczesnych.

Wszystkie eksponaty są ręcznie wykonane i malowane, większość z nich posiada dekorację zgodną z oryginalną koncepcją projektantów IWP. W prezentowanej w IWP kolekcji znalazła się m.in. "Sudanka" i "Seksbomba" projektu Henryka Jędrasiaka, "Arabka", oraz "Wielbłąd" Lubomira Tomaszewskiego, "Dzik" Mieczysława Naruszewicza, czy "Sowa" i "Gibon" autorstwa Hanny Orthwein.

Na wystawie znalazł się również nowatorski serwis "Dorota" zaprojektowany w 1961 roku przez Lubomira Tomaszewskiego. Aby stworzyć "idealny serwis" projektant zastosował metody naukowe - uwzględnił prawa mechaniki, ergonomię i cechy fizyczne płynów. Serwis "Dorota" zdobył złoty medal na I Międzynarodowej Wystawie Wzornictwa w Paryżu i zwrócił uwagę Philipa Rosenthala, założyciela Studio-Line.

Kolekcja będzie udostępniana zwiedzającym (grupom powyżej 5 osób) od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00-16.30, po uprzednim umówieniu terminu

Więcej o: