Sedesy i umywalki

Są rzeczy, z których da się zrezygnować w małej łazience. Z pewnością nie należy do nich ani umywalka, ani sedes. Można jednak wybrać modele, które nie przytłoczą wnętrza i nie utrudnią poruszania się po nim.

Jaki sedes wybrać?

. Podwieszany, mocowany na zabudowywanym stelażu, dzięki czemu instalacja i zbiornik na wodę (spłuczka) są niewidoczne. Wnękę nad ścianką instalacyjną można zabudować półkami lub płytką szafką. Najmniejsze sedesy mają od 46 cm głębokości. Planując model wiszący, trzeba jednak pamiętać, że do głębokości miski należy dodać głębokość stelaża (od 12 cm), grubość płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudujemy, oraz np. płytek - razem jest to 15-20 cm.

. Kompakt stojący (czyli taki, w którym miska ustępowa tworzy całość ze zbiornikiem wody) o mniejszych rozmiarach. Standardowy ma zwykle 67-70 cm głębokości i 35-37 cm szerokości. Urządzenia przeznaczone do małych łazienek mają odpływ pionowy, dzięki czemu mogą być zamontowane bliżej ściany, i głębokość już od 60 cm. Można też wybrać rozwiązanie mieszane: kompakt wiszący albo miskę ustępową stojącą ze spłuczką chowaną w ścianie.

Jaka umywalka?

Minimalna szerokość to 45-50 cm, a głębokość 40 cm. Producenci oferują modele narożne (zarówno symetryczne, jak i niesymetryczne), które umożliwiają maksymalne wykorzystanie rogu pomieszczenia. Jeśli chodzi o baterie, bardzo praktyczne są te z wyciąganą wylewką. Wygodniej jest wtedy umyć w umywalce głowę czy na przykład napełnić miednicę wodą.

Więcej o: