Podłogi: nowa jak stara

To nie pomyłka, nie zamierzaliśmy napisać: stara jak nowa. Modna podłoga nie kojarzy się już bowiem z gładką, błyszczącą powierzchnią, a raczej z naturalnie niedoskonałą. Producenci oferują posadzki z wyraźnymi śladami upływającego czasu. Taki efekt można też uzyskać samemu przy okazji odnawiania podłogi.

Gotowe podłogi postarzane

Drewno może być postarzane fabrycznie; najczęściej są to deski podłogowe lite albo warstwowe. Kosztują o 10-20 proc. więcej niż te wyglądające na młodsze.

Drewno może być też postarzane ręcznie, jedynie na wybranych elementach. Ma wtedy nierówne krawędzie, powybijane sęki, wgłębienia; uszkodzenia wyglądają bardzo naturalnie. Za taką podłogę zapłacimy 600-1000 zł/m kw.

Postarzanie drewna odbywa się w kilku etapach - najpierw jest ono mechanicznie uszkadzane, później barwione, a na końcu zabezpieczane.

1. Uszkodzenia wykonuje się np. przez szczotkowanie (usuwanie miękkich części słoja i pozostawianie twardych), kornikowanie (żłobienie śladów po kornikach), fazowanie krawędzi (ścinanie ich na głębokość około 2 mm), które uwidacznia połączenia przylegających do siebie desek i podkreśla grubość elementów posadzki. Drewno może też być heblowane, ryflowane (powierzchnia staje się szorstka), szlifowane lub ręcznie skrobane, przy czym robi się to tylko na wybranych deskach i nie na wszystkich tak samo, aby podłoga wyglądała bardziej naturalnie.

2. Barwienie chemiczne umożliwiają zawarte w drewnie taniny, które reagują m.in. z oparami amoniaku i związkami wapnia. Drewno poddane długotrwałemu działaniu tych substancji zyskuje szlachetną szarą barwę, a jeśli proces ten zostanie skrócony, będzie miało czerwony odcień. W zależności od użytych substancji drewno może też zostać wybarwione na kolor czarny, żółty, a nawet zielony.

3. Do zabezpieczania stosuje się olej woskowy, który wnika głęboko w strukturę drewna i podkreśla jego rysunek. Na koniec drewno pokrywa się warstwą wosku lub oleju powierzchniowego z dodatkiem krzemu (zamykają się wtedy pory drewna i powstaje szklista warstwa, nadająca podłodze odporność na ścieranie i zaplamienia).

Ile to kosztuje

Podłogi postarzone i wykończone fabrycznie: 150-500 zł/m kw.

Podłogi z drewna warstwowego, stylizowane na stare: 200-600 zł/m2

Olej: 60-170 zł/l

Wosk: 70-170 zł/l

Szlifowanie i olejowanie podłogi: 50-90 zł/m kw.

Środki do konserwacji olejowanej i woskowanej podłogi: 80-140 zł/l

Postarzamy sami

Jeśli mamy już na podłodze polakierowany parkiet, a marzy nam się podłoga "z przeszłością", możemy spróbować dodać jej lat. Najpierw ją cyklinujemy, by usunąć stary lakier, a potem wykańczamy na nowo, stosując - w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć - oleje, ługi, woski, a także bejce i lakiery.

1. Olejowanie podkreśla fakturę i usłojenie desek. Jeśli chcemy zmienić odcień podłogi, możemy zastosować kolorowy olej lub do bezbarwnego dodać pigment w wybranym kolorze. Na początku olejowanie trzeba powtarzać raz na rok, później co dwa lata. Czyszczenie polega na odkurzaniu i przecieraniu lekko wilgotnym mopem.

2. Woskowanie pozwala uzyskać na powierzchni podłogi cienką połyskującą powłokę, ale (w przeciwieństwie do oleju) zamyka pory drewna. Aby osiągnąć efekt postarzenia, można użyć wosku olejnego lazurowego, który utworzy na niej kolorową powłokę - na przykład w odcieniu koniakowym, gołębim czy dębu antycznego. Użycie białego, srebrnego lub szarego wosku da efekt podłogi przypominającej wyługowaną. Konserwacja woskowanej podłogi sprowadza się do odkurzania oraz przecierania wilgotną szmatką.

3. Ługowanie polega na zmywaniu podłogi specjalną emulsją mydlaną, przez co drewno wygląda jak wyszorowane do białości i nie ciemnieje z czasem. Nabiera ono szarobiałej barwy, przy czym jest zachowana naturalna różnica odcieni między słojami. Aby uzyskać efekt jeszcze bielszej podłogi, do emulsji można dodać biały pigment. Po wyługowaniu podłogę przeciera się emulsją mydlaną; mydło zamyka pory drewna i zapobiega wnikaniu brudu i wody. Można też użyć oleju, bezbarwnego lub z dodatkiem białego pigmentu. Konserwacja ługowanej podłogi polega na zmywaniu jej wzdłuż włókien emulsją mydlaną. Na co dzień odkurzamy ją i przecieramy na mokro. Podłogę ługowaną, a następnie olejowaną pielęgnuje się natomiast identycznie jak olejowaną.

4. Bejcowanie sprawia, że drewno trwale zmienia barwę, ale jego usłojenie jest dobrze widoczne. Zabejcowaną "postarzającym" kolorem powierzchnię pokrywa się lakierem, który zapewnia najmniej kłopotliwą konserwację - podłogę wystarczy odkurzać i myć.

Wierne kopie: panele

Panele laminowane oraz - nowość! - panele winylowe mają podobną, trójwarstwową budowę. Różni je warstwa użytkowa (wierzchnia), którą w panelach laminowanych stanowi przezroczysta powłoka, a w winylowych gruby winyl wzmocniony poliuretanem. Niektóre tak wiernie imitują postarzane drewno, że czasem trudno je odróżnić od naturalnych desek.

Więcej o: