Beton - odkryty na nowo

Przez lata był synonimem szarej bylejakości, kojarzącej się z wielką płytą, dlatego najczęściej ukrywano go pod powierzchnią szlachetniejszych tworzyw. Dopiero od niedawna estetyka surowego betonu zaczęła być odkrywana przez architektów i projektantów, doceniono jego walory dekoracyjne w architekturze i w aranżacji wnętrz.

Co z betonu można zrobić?

Po pierwsze - okładziny płaskie, które można dowolnie indywidualizować poprzez wybór faktury, sposobu wykończenia czy koloru betonu (od bieli, poprzez całą skalę szarości i czerń, aż po dowolne kolory betonów barwionych w masie).

Po drugie - trójwymiarowe płyty ścienne.

Po trzecie - fotobeton, czyli możliwość odwzorowania niemalże każdego dwuwymiarowego obrazu w płycie betonowej 3D. Płyty fotobetonowe mają zastosowanie zarówno we wnętrzach, jako okładziny ścienne, jak również na elewacjach, w odpowiednio powiększonej skali tworząc niezwykle ciekawe efekty plastyczne na powierzchni budynku.

Po czwarte - trójwymiarowe obiekty i bryły: od przedmiotów codziennego użytku, oznaczeń, liternictwa czy mebli, poprzez popiersia i portrety wykonywane na modelu, aż po pomniki i miejskie obiekty.

Gdzie zamówić?

Producentem betonu architektonicznego "szytego na miarę" jest Klinika Betonu. Ekspozycja w warszawskim Soho Factory pokazuje, jak można wykorzystywać betonową materię, inspirując możliwościami i wszechstronnością jej zastosowań - od klasycznych dwuwymiarowych płyt béton brut, poprzez betony barwione w masie i wyrafinowane wzory trójwymiarowe, aż po nietypowe obiekty bryłowe. Miejsce pod szyldem Kliniki Betonu to przestrzeń otwarta dla ludzi kreatywnych, punkt spotkań dla architektów i projektantów form przemysłowych, którzy chcą realizować swoje projekty w betonie. Więcej informacji na: klinikabetonu.pl.

Więcej o: