Poradnik kupującego: Na początku był tron, czyli co o fotelach wiedzieć trzeba

Tak, tak, pierwsze fotele były siedziskami władców. Dziś niemal w każdym mieszkaniu stoi ten królewski mebel. I choć wyglądem raczej nie przypomina tronu, chcemy, by przyciągał uwagę atrakcyjnym wyglądem i był jak najwygodniejszy.

Wygodny, czyli jaki?

Taki, na którym siedzimy w naturalnej pozycji, całkowicie zajmując siedzisko; plecy i głowa (czyli cały kręgosłup) mają solidne podparcie, stopy natomiast swobodnie sięgają podłogi. Decyzja, jaki rodzaj fotela kupimy, to kwestia naszego gustu oraz stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie. A możemy wybrać np. fotel tapicerowany, bujany czy tzw. papasan (oparty na metalowej, drewnianej lub rattanowej owalnej ramie, na której jest umieszczona miękka poduszka wyprofilowana w kształt misy).

Tradycyjny czy rozkładany?

Rozkładane zapewniają tzw. spanie awaryjne, np. gdy chcemy przenocować gości. Wspierają się na rozsuwanej metalowej ramie i często mają zdejmowane do prania pokrowce. Niektóre modele są wyposażone w kółka, dzięki którym na czas spania można je przesunąć w odpowiednie miejsce. Pamiętajmy jednak, że taki fotel jest dość masywny, zajmuje więc sporo miejsca i raczej trudno go nazwać meblem reprezentacyjnym.

Co przesądza o trwałości fotela?

Przede wszystkim rodzaj obicia oraz wypełnienie siedziska.

Obicie. Pierwsze rzuca się w oczy i sprawia, że fotel wydaje się mniej lub bardziej efektowny. Powinno być również wytrzymałe, odporne na ścieranie, zaciąganie, plamienie. O tym elemencie decydujemy sami - możemy wybierać obicie z różnych gatunków tkanin, ze skóry i tzw. ekoskóry.

Siedzisko. Najczęściej stosuje się w nim sprężyny faliste (zapewniają odpowiednią sztywność), bonellowe (siedzisko pozostaje równe i sprężyste) lub woreczkowe (elastyczniejsze i cichsze niż pozostałe sprężyny). Warstwę nośną oraz wygłuszającą stanowi włóknina obłożona pianką. Na wybór wypełnienia siedziska nie mamy wpływu, jest to element konstrukcyjny fotela.

Czy wybrać obicie ze skóry?

Skóra jest produktem naturalnym z wszystkimi tego konsekwencjami: przepuszcza co prawda parę wodną i powietrze, jest wytrzymała na wyciąganie i rozdarcia, ale mogą występować różnice w fakturze i odcieniach, widoczne też będą ślady zadrapań, nakłuć itp. Materiał ten należy chronić przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak pot, tłuszcz z włosów, kosmetyki, mocne detergenty (zawierające amoniak, chlor, alkohol), chemia gospodarcza (płyny do mycia naczyń, szyb itp.), a nawet zwyczajne przesuszenie. Skóra jest natomiast łatwa do czyszczenia - zwykle wystarczy wytrzeć ją wilgotną ściereczką, a co jakiś czas zakonserwować preparatami przeznaczonymi do jej pielęgnacji.

Która skóra jest najlepsza?

Różnorodność gatunków wynika ze sposobu jej wykończenia, co nadaje skórze określone właściwości: odporność na uszkodzenia, łatwość czyszczenia. Im lepsza jakość, tym droższa jest skóra.

Skóra gładka (madras) - najczęściej stosowana w meblarstwie. Barwiona jednym pigmentem i zabezpieczona przed ścieraniem specjalnymi lakierami impregnującymi. Może być zarówno matowa, jak i z połyskiem.

Skóra anilinowa - najwyższej jakości (i jednocześnie najdroższa), nie wymagająca poprawek, farbowana aniliną. Zazwyczaj wierzchnia warstwa nie jest zabezpieczana, szybko więc chłonie wilgoć, co powoduje jej ciemnienie. Ciepła w dotyku.

Skóra pull-up - jej wierzchnia warstwa jest zabezpieczona woskami lub tłuszczami. Wymaga pielęgnacji specjalnymi środkami.

Skóra antyczna - dwubarwna, a właściwie o dwóch odcieniach. Zabezpieczona przed ścieraniem specjalnym lakierem, który nadaje jej dodatkowy połysk.

Zamsz i nubuk - zamsz to spód skóry, natomiast nubuk jest rodzajem wykończenia warstwy użytkowej. Obie skóry są miękkie, aksamitne w dotyku, ich powierzchnia przypomina meszek, tyle że zamsz ma nieco dłuższy włos. Podatniejsze na wchłanianie płynów niż inne gatunki.

Obicie godne fotela

Spośród trwałych i eleganckich tkanin obiciowych polecamy:

Plusz - miękkie, puszyste tkaniny, z lśniącą powierzchnią odbijającą światło, bardzo przyjemne w dotyku. Typowy dla nich "efekt wysiedzenia" nie pogarsza jakości tkaniny; można mu zapobiec, regularnie rozczesując włos. Wśród pluszów wyróżnia się tkaniny welurowe, czyli aksamit, welwet oraz sztruks. Plusz jest wytrzymały, choć z czasem może się wycierać. Nie jest szczególnie odporny na zabrudzenia, dlatego jeśli w domu są dzieci lub zwierzaki wylegujące się na kanapie, lepiej z niego zrezygnować.

Żakard - tkaniny głównie poliestrowe z dodatkiem bawełny, bardzo wytrzymałe i praktyczne, można je prać i prasować.

Alcantara (zastrzeżona nazwa włoskiego producenta tkanin) - sztuczny odpowiednik skór nubukowych i zamszowych. Materiał ten charakteryzuje się piękną i delikatną strukturą, jest przyjemny w dotyku. Drobne zabrudzenia można czyścić na bieżąco miękką ściereczką i wodą, starając się, by rozpuszczony brud nie wniknął w tkaninę.

Skaj - sztuczna skóra lub tak zwana ekoskóra, czyli syntetyczny odpowiednik naturalnej skóry. W rzeczywistości to tkanina (bawełniana lub bawełniano-poliestrowa) pokryta warstwą poliuretanu lub PCW. Skaj jest trwały i łatwy w czyszczeniu, ponieważ zanieczyszczenia nie wnikają do głębszych warstw.

Relaks na całego

Jeśli możemy sporo zainwestować w fotel, zainteresujmy się modelami z dodatkowymi funkcjami umożliwiającymi pełny odpoczynek. Są wśród nich:

Modele relaksujące. Oparcia oraz podnóżki rozkładają się do pozycji półleżącej bądź leżącej. Mogą dodatkowo mieć funkcję bujania. Fotel rozkłada się ręcznie (przesuwając dźwignię z boku mebla lub odpychając oparcie plecami), elektrycznie lub za pomocą pilota.

Modele masujące. Z systemem masowania poszczególnych partii kręgosłupa (np. karku, odcinka lędźwiowego) lub całego ciała. Masaż może mieć charakter relaksacyjny albo rehabilitacyjny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA