Jak sama nazwa wskazuje, hydromasaż jest rodzajem masażu, tyle że wykonywanego za pomocą wody. Wydobywa się ona pod ciśnieniem ze specjalnych dysz umieszczonych w wannie lub na panelu zamontowanym w kabinie prysznicowej. Zabieg taki regeneruje organizm po wysiłku, poprawia krążenie krwi, odpręża, ułatwia zasypianie, łagodzi zaburzenia przemiany materii. Korzystnie wpływa też na wygląd skóry, np. wygładza ją, zmniejsza rozstępy i objawy cellulitu. Hydromasaż jest także polecany przy niektórych schorzeniach, np. stawów (sztywnienie, ból) czy układu oddechowego.
Istnieją również przeciwwskazania do wykonywania hydromasażu. Nie należy poddawać się temu zabiegowi w przypadku schorzeń skóry, otwartych, a także trudno gojących się ran, nadciśnienia tętniczego krwi i wielu chorób przewlekłych.
- Tradycyjny - równomiernie, niczym deszcz spływa na skórę.
- Miękki - łagodniejsza wersja tradycyjnego. Strumień jest wzbogacony powietrzem i dlatego może być wykorzystywany do kąpieli relaksującej albo mycia włosów.
- Bicz (nazywany też "mono) - silny strumień wody wypływający w postaci pojedynczej, równomiernej strugi, która wręcz uderza w wybrane miejsce na ciele.
- Masujący - silnie pulsujący strumień ze wszystkich dysz, który poprawia ukrwienie i rozluźnia mięśnie.
Budowa panelu z hydromasażem 1. Dysze. Umieszczone są albo pośrodku panelu w rzędzie albo symetrycznie po jego obu stronach. Wytwarzają jeden bądź kilka strumieni wody. Panel jest wówczas wyposażony w regulator, którym ustawia się rodzaj strumienia. W niektórych modelach dysze można regulować, aby ustawić odpowiedni kąt wypływu wody. W modelach bardziej luksusowych (zazwyczaj dużych) znajduje się nawet kilkanaście dysz. Panel bywa też wyposażony w takie udogodnienia, jak siedzisko, półeczka, lustro, oświetlenie czy odtwarzacz mp3.
2. Górna głowica. Nazywana też deszczownicą, podobnie jak dysze masażowe, mocowana jest na stałe lub na przegubie, który pozwala regulować jej położenie.
3. Bateria. Jej mechanizm jest ukryty w panelu, na zewnątrz widoczne są tylko pokrętła i uchwyty, za pomocą których reguluje się temperaturę wody i siłę strumienia. W droższych rozwiązaniach stosuje się baterię termostatyczną, dzięki czemu wypływająca woda ma stałą temperaturę, niezależnie od zmian ciśnienia w instalacji.
4. Słuchawka. Najczęściej jest przystosowana do jednego rodzaju strumienia wody, tzw. deszczowego. W nielicznych modelach jest kilka rodzajów strumienia (np. mgiełka, miękki strumień napowietrzony). Słuchawkę zawiesza się na drążku lub w uchwycie znajdującym się na panelu.
1 Zadbaj o zabezpieczenie ściany izolacją przeciwwodną, np. płynną folią. Narożniki i załamania ochroń wodoodporną taśmą izolacyjną.
2 Jeśli korzystasz ze studni, dowiedz się, jaką wydajność powinny mieć pompa i hydrofor (minimum mocy tych urządzeń to 2,5 bara, a różnica między ciśnieniem wody zimnej a ciepłej nie powinna przekraczać 0,5 bara). Woda musi być podgrzewana w tzw. podgrzewaczu pojemnościowym (przepływowy najczęściej nie jest wystarczający).
3 Sprawdź jakość wody, ponieważ od tego w dużej mierze zależy sprawność działania dysz. Jeśli woda jest zbyt twarda i zanieczyszczona, konieczne będzie zamontowanie filtrów.
4 Montaż panelu nie jest skomplikowany - wystarczy połączyć jego wężyki z zaworami zimnej i ciepłej wody w ścianie i przykręcić do niej panel. Jeśli w kabinie nie ma odpowiednich wyprowadzeń wodnych, trzeba kupić panel podłączany do baterii prysznicowej.
Radzimy: Jeśli planujesz remont łazienki lub urządzasz nową, pomyśl o zamontowaniu podtynkowych dysz do hydromasażu. Zyskasz wtedy dużą dowolność w doborze liczby dysz, ich umiejscowieni, rodzaju itp.