Jak uniknąć błędów podczas aranżacji wnętrz?

Przy aranżacji domu lub mieszkania nie zawsze warto podążać za panującymi trendami i bezgranicznie ufać swojej intuicji. Dobry projekt powinien uwzględnić styl życia, zainteresowania, pasje właściciela i być funkcjonalny.

Decyzje podejmowane spontanicznie, mogą sprawdzić się w przypadku nieplanowanych wyjazdów lub mniejszych zakupów. Nie są jednak właściwie w kontekście aranżacji domu lub mieszkania. W tym przypadku bardzo ważną role odgrywa umiejętne planowanie. - Zdecydowanie powinno unikać się sytuacji, w której mieszkanie aranżujemy "na bieżąco", gdzie poprawki wprowadzamy konfrontując pomysł z uzyskanym efektem - doradza Monika Szczęsny z firmy Komandor. Słabe wyniki naszych działań, nie tylko wywołają naszą frustrację, ale co więcej, stracimy czas i pieniądze. Jak tego uniknąć?

Aranżacje wnętrz: ważny jest plan

- Jeśli mamy pomysł na wymarzony pokój dzienny, kuchnię lub inną przestrzeń naszego mieszkania, w pierwszej kolejności powinniśmy stworzyć konkretny plan. Dzięki niemu uwzględnimy kolejne etapy prac oraz oszacujemy koszty projektu. Ważne jest, aby o projekcie myśleć w kontekście całości - informuje Katarzyna Drabik z firmy Komandor. Nie warto kupować płytek, podłogi czy choćby farby gdyż "mi się podobają". Wybrany kolor może nam się podobać w sklepie, jednak może nie pasować do reszty wybranych elementów. Z wyprzedzeniem powinniśmy planować nawet oświetlenie. Ujęcie całościowe pozwoli uniknąć przeładowania, umożliwi czuwanie nad realizacją spójnej kompozycji. - Zabawa kolorami, kształtami, fakturami jest jak najbardziej wskazana, ale ważny jest umiar. Przejścia pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami powinny być płynne. Nie powinniśmy skakać z jednego stylu w inny. Przykładowo, jeśli dysponujemy otwartą kuchnią, z góry musimy zaplanować aranżację salonu, gdyż pomieszczenia te zwykle się łączą - dodaje Monika Szczęsny. Na etapie planowania warto przemyśleć, gdzie schowamy rzeczy jeśli mamy ich dużo. W wielu przypadkach dobrym pomysłem jest wygospodarowanie przestrzeni na pomieszczenie gospodarcze, garderobę lub pojemną szafę. Na etapie projektowania sporym błędem jest brak rozeznania w kosztach. Konkretne zakupy zawsze lepiej jest planować, aby z łatwością oszacować koszty prac, sprzętów i elementów wyposażenia.

Rozmiar i ważne punkty

Kopiowanie projektów z magazynów lub ekspozycji sklepowych, a następnie traktowanie ich jako szablonów, nie przyniesie oczekiwanego efektu. - Kuchnia zaplanowana na 20 m2 nie będzie dobrze się prezentować na powierzchni o połowę mniejszej. Podobnie będzie w przepadku mebli. Jeśli do małego salonu wstawimy wieloczęściowy, masywny zestaw wypoczynkowy, wykonany z ciemnej skóry, uzyskamy efekt przeciwny do zamierzonego. Pamiętajmy o tym, jak ważne są proporcje. Przy aranżacji pomieszczeń, zwłaszcza tych o większych rozmiarach, warto znaleźć centralny punkt odniesienia. Może być to okno, kominek, stół lub obraz. Względem obranego punktu ustawiamy pozostałe elementy wyposażenia. Te natomiast powinny stanowić harmonijną całość czyli przynależeć do jednego stylu - radzi Monika Szczęsny.

Ważne oświetlenie

Zawsze warto korzystać z rzetelnych źródeł wiedzy lub pomocy specjalisty. Bywa, że często nie znamy się na połączeniach kolorystycznych, materiałach, czy fakturach. W takiej sytuacji warto korzystać z doświadczenia osób specjalizujących się w tego typu działaniach lub poszukać wartościowych materiałów i poradników. Aranżacja powinna mieć charakter ponadczasowy i po prostu nam się podobać. Nie zapominajmy również o właściwym zaplanowaniu oświetlenia. Element ten ma duży wpływ na komfort naszego życia. Nieraz potrzebujemy energetycznego światła do pracy, w innych sytuacjach, oświetlenia, przy którym możemy odpocząć i zrelaksować się. Przy wyborze lamp należy pamiętać również o ich rozmiarze i rozmieszczeniu. Często jedno źródło światła nie wystarcza.

Oszczędnie, ale z głową

Stosowanie tanich i niedrogich zamienników nie zawsze wyjdzie nam na lepsze. Niektóre sprzęty oraz elementy wyposażenia będziemy eksploatować latami. I tak, jak na malowanie decydujemy się co 2-3 lata, tak w przypadku mebli, zwłaszcza tych montowanych na stałe (szafy wnękowe, zabudowa kuchni) to inwestycje na dłużej. Pieniądze zaoszczędzone przy zakupie zdadzą się na nic, jeśli szafę trzeba będzie stosunkowo szybko wymienić.

Więcej o:
Copyright © Agora SA