Farby tablicowe i magnetyczne: nie tylko na ściany

Farby tablicowe i magnetyczne, do niedawna stosowane głównie w pokojach dziecięcych, weszły już na salony. Nic dziwnego, bo dają wiele możliwości ciekawego zaaranżowania nawet reprezentacyjnych pomieszczeń.

Farba tablicowa. Wodorozcieńczalna farba akrylowa; po pomalowanej nią powierzchni można pisać kredą jak po tablicy szkolnej, a potem ją ścierać. Jest wodoodporna, nie zaszkodzi jej więc mycie.

Zalety: odporna na ścieranie, duży wybór kolorów (czarny, ciemnozielony, czerwony, fioletowy, niebieski), nie kapie podczas malowania, szybko schnie, nie traci koloru i połysku, dobrze kryje.

Sposób użycia: malujemy nią tak jak zwykłą farbą, najlepiej wałkiem, który pozwala uzyskać gładszą powierzchnię, a samo malowanie jest łatwiejsze i szybsze. W zależności od rodzaju farby nakładamy od jednej do trzech warstw. Bardzo gładką powierzchnię (np. lakierowaną) trzeba wcześniej zmatowić papierem ściernym.

Farba magnetyczna. Akrylowa lub lateksowa wodna, z drobnymi cząstkami żelaza działającymi jak magnes. Jest oferowana tylko w kolorze grafitowym, ale pomalowaną nią powierzchnię można pokryć inną farbą, również tablicową.

Zalety: bezpieczna - nie zawiera ołowiu, rozpuszczalników ani innych szkodliwych substancji lotnych, praktyczna - można do niej przypinać notatki, używając małych magnesików.

Sposób użycia: aby farba nie straciła swoich właściwości, przed malowaniem trzeba ją dokładnie wymieszać, bo drobinki żelaza osadzają się na dnie puszki. Ze względu na gęstą konsystencję trudno się ją rozprowadza - najlepiej robić to wałkiem z gąbki lub pędzlem. Dla wzmocnienia siły przyciągania trzeba nałożyć kilka warstw (producenci zalecają minimum trzy) - im więcej, tym większa siła.

Magnetyczna farba tablicowa. Pokryta nią powierzchnia (drewno, metal, tworzywo sztuczne, tapeta, gips) staje się tablicą magnetyczną, po której można również pisać kredą. Najlepiej kłaść trzy warstwy - utworzą twardą, odporną na zarysowania powłokę.

Tapeta magnetyczna do malowania farbą tablicową. Wykonana z włókna szklanego, ma warstwę metaliczną silnie przyciągającą magnesy. Kupujemy ją w brytach o szer. 95 cm i długości 2,6 m, 5,2 m oraz 10,4 m. Jest elastyczna, dzięki czemu dobrze pokryje również np. zaokrągloną ścianę. Łatwo się ją także tnie, można więc sobie zaprojektować tablicę do pisania i przypinania o dowolnym kształcie.

Więcej o: