Porcelana: 80. urodziny Fryderyki

Serwis Fryderyka z Porcelany Krzysztof, jeden z najpiękniejszych fasonów porcelany, jaki gości na polskich stołach, jest produkowany już od 80 lat.

Fason serwisu nawiązuje formą do stylistyki siedemnastowiecznego włoskiego baroku, znanego z bogatych i fantazyjnych zdobień. Powierzchnię wykwintnych w kształcie dzbanków, cukiernic i talerzy zdobi żywiołowy, delikatny roślinno-kwiatowy relief.  Na przestrzeni ośmiu dziesięcioleci Fryderykę chętnie także pokrywano kobaltem i złotem.

Oryginalny zestaw składa się z 36 elementów, takich jak klasyczne filiżanki, wazy i talerze. Kupić można też piękne, choć dziś już rzadziej zamawiane elementy, takie jak świecznik, czajnik z podgrzewaczem, bomboniery, rawierki (niedużych półmisków do przystawek) i porcjówki (talerzyki idealnych np. na porcję konfitur).

- Fryderyka jest wzorem ponadczasowym , czego dowodzą zamówienia napływające nieustannie od 80 lat - mówi Dorota Serwadczak, prezes zarządu Porcelany Krzysztof. - Jej fenomen leży m.in. w możliwościach jej zdobienia - wygląda pięknie zarówno w dekoracjach klasycznych i nowoczesnych, subtelnych i nasyconych przepychem. Niezwykle elegancka jest również w klasycznie białej wersji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.