Łazienka: jak obudować wannę

Kupno wanny to drobiazg. Jeszcze musisz przemyśleć, jak ją ciekawie wykończyć. A to już dużo większe wyzwanie.

Obudowy gotowe

To najczęściej panele z akrylu lub płyty, ale bywają też z drewna i szkła. Najlepiej kupić je razem z wanną (tego samego producenta), wtedy oba elementy na pewno będą do siebie pasowały zarówno wymiarami, jak i wyglądem, np. akryl będzie miał ten sam odcień. Gotową osłonę mocuje się zatrzaskami do krawędzi wanny i ściany albo do krawędzi wanny i specjalnych wsporników. Nietrudno też ją zdjąć, by np. w razie awarii mieć dostęp do syfonu.

Obudowy murowane

Robi się je z bloczków z betonu komórkowego, które łączy się ze sobą zaprawą klejową. Obmurować można wannę o każdym kształcie. Taką obudowę wykańcza się dowolnym materiałem, na przykład płytkami ceramicznymi lub drewnem egzotycznym.

Obudowy z płyt gipsowo-kartonowych

Płyty mocuje się do metalowego stelaża, a potem wykańcza takimi samymi materiałami jak obudowy murowane. Płyty są wodoodporne, ale przed przyklejeniem np. płytek trzeba je pokryć preparatem gruntującym zapobiegającym wchłanianiu wilgoci z zaprawy. W ten sposób obudujemy zarówno wannę prostokątną, jak i z zaokrąglonymi bokami - do tych drugich trzeba wybrać specjalne płyty, które daje się wyginać.

Na czym ustawić wannę

Nie umieszczamy jej bezpośrednio na podłodze, ale na stelażu - dwóch lub więcej szynach zamontowanych na nóżkach, zwykle sprzedawanych wraz z wanną. Producenci oferują także specjalne nośniki do konkretnego modelu wanny. Są wykonane z twardego styropianu, który umożliwia stabilne osadzenie wanny, izoluje ją cieplnie (woda nie stygnie zbyt szybko) i akustycznie (podczas napełniania wanny nie słychać strumienia uderzającego w jej dno).

Otwór rewizyjny

Zapewnia dostęp do syfonu; robi się go w obudowach murowanych lub z płyt. Wycięty w obudowie otwór maskuje się materiałem, którym jest wykończona obudowa. Jeśli są to płytki ceramiczne, jedną z nich mocuje się tylko zaprawą do spoinowania (tzw. fugą), aby łatwo dało się ją wyjąć. Można też wstawić do otworu metalową ramkę i osłonić ją np. płytką lub odpowiednio wykończonym kawałkiem płyty gipsowo-kartonowej z przyklejonymi od spodu magnesami. Dostępne są też gotowe drzwiczki - to rozwiązanie wygodne, ale najmniej estetyczne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA