Łazienka: wanna narożna

Dzięki zaokrągleniom wanny narożne wydają się mniejsze niż prostokątne, nie przytłaczają więc wnętrza. Dają też więcej możliwości w wygodnym zaaranżowaniu łazienki.

Rodzaje wanien

Asymetryczne - ich boki przyścienne mają różną długość: dłuższy od 140 do 170 cm, krótszy od 90 cm. Występują w wersji prawo- lub lewostronnej.

Symetryczne - boki przyścienne są równej długości (od 110 do 175 cm).

Materiały

Akryl. Modele akrylowe mają różnorodną kolorystykę i kształty, nie przebarwiają się, są ciepłe w dotyku i lekkie - wanna o wymiarach 150 x 100 cm waży tylko 20 kg. Wadą jest podatność na zarysowania i uderzenia. Niektórzy producenci wzmacniają powierzchnię akrylu, pokrywając go np. żywicą poliestrową zmieszaną z włóknem szklanym (tzw. laminatem).

Stal. Zrobione z niej wanny są lekkie (model 150 x 70 cm waży około 30 kg) i dostępne w wielu kolorach i wymiarach. Pokrywająca je emalia jest odporna na uderzenia i zarysowania, nie uszkodzą jej też domowe środki chemiczne. Niestety, w tych wannach woda szybko stygnie, ponieważ ścianki dobrze przewodzą ciepło.

Konglomerat. Powstaje z połączenia dwóch lub więcej materiałów; najczęściej stosuje się quaryl (mieszanka kwarcu i akrylu) oraz tzw. sztuczny kamień (połączenie np. marmuru i żywic naturalnych). Konglomerat jest bardzo solidny i odporny na uszkodzenia, ciepły w dotyku i dźwiękochłonny. Minusem jest ciężar (dla porównania: model o wymiarach 182 x 125 cm waży 180 kg) i wysoka cena.

Więcej o: