Przy urządzaniu pokoju dla ucznia liczy się przede wszystkim funkcjonalność i spełnienie oczekiwań lokatora. Im starsze dziecko, tym więcej swobody warto mu zostawić w wyborze mebli i elementów dekoracyjnych. Poprowadźmy więc dziecko w wieku szkolnym przez zadanie zaaranżowania wnętrza, doradzając i pomagając mu podjąć decyzje dotyczące przydatności poszczególnych mebli i dodatków. Z czasem wizerunek pokoju i tak ewoluuje wzbogacając się o spontanicznie powieszone plakaty, zabawki i akcesoria, które okażą się ważne.
Jedną z pierwszych rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę jest sposób zorganizowania przestrzeni. Wydzielenie miejsc do nauki, rekreacji czy wypoczynku to dobry sposób na przyzwyczajenie najmłodszych do utrzymywania porządku. Dzięki temu tam, gdzie są książki i zeszyty nie będzie stosu zabawek, a miejsce do odpoczynku i zabawy nie będzie się kojarzyło z obowiązkiem nauki. Jeśli chcemy budować w dziecku przyzwyczajenie do zachowania porządku, to ustalenie takich stref jest doskonałym narzędziem.
Elementami, bez których pokój ucznia wręcz nie może się obejść, są krzesło i biurko . Dzieciom zdarza się przesiadywać przy biurkach nawet po kilka godzin dziennie. Dlatego niezwykle ważne jest ergonomiczne krzesło, właściwie wyprofilowane oraz biurko na odpowiedniej wysokości. Są to elementy niezwykle ważne ze względu na zdrowie dziecka.
- Kupując dziecku krzesło do pracy przy biurku zwracajmy uwagę na możliwość regulacji wysokości siedzenia, ale także na podłokietniki i oparcie głowy. Przydaje się też mobilność krzesła, a to zapewniają kółka na nogach i możliwość obracania się siedziska. Dzięki temu fotel gwarantuje nie tylko ergonomię siedzenia, ale także komfort użytkowania - radzi Piotr Leżoń, ekspert z salonów meblowych Agata.
Dbając o funkcjonalność przestrzeni nie zapominajmy o estetyce. Współczesne szafy, komody i łóżka przeznaczone do pokoju dziecięcego często posiadają bajkowe obrazki, oryginalne grafiki lub barwne dodatki. Te kreatywne ozdoby możemy dobrać do zainteresowań dziecka. Niezależnie, czy jest on wielbicielem sportu, muzyki, czy przyrody, warto wziąć pasje naszej pociechy pod uwagę podczas urządzania. Hobby dziecka determinuje też wiele istotnych kwestii takich jak dostępność do gniazdek elektrycznych, rodzaj oświetlenia, ilość pojemników na sprzęt muzyczny lub sportowy oraz gablotek na książki i płyty czy nawet odpowiednie ozdoby.
Podczas aranżowania dziecięcego pokoju starajmy się nie stracić z oczu naszego głównego celu, jakim jest wywołanie entuzjastycznej reakcji naszego dziecka. Nie chodzi w końcu o uszczęśliwianie go na siłę, lecz spełnienie jego marzeń, czego nie osiągniemy bez wciągnięcia go w proces urządzania. Pamiętajmy, że nawet najbardziej błyskotliwe pomysły i rozwiązania mogą okazać się chybione, jeśli nie będą zgodne z gustem i wizją zamieszkującego pomieszczenie młodego człowieka.