Polskie miasta i miasteczka na plakatach Ryszarda Kai

Wakacje? Najlepiej za granicą. A co niby zwiedzać w Polsce? Przecież każdy z grubsza wie: Gdańsk to stocznie, Pacanów to koziołek, a Łeba to wydmy. Lepiej więc powiesić na ścianie pamiątkowe zdjęcie z Wiednia lub Paryża? Ryszard Kaja udowadnia, że nasz kraj można postrzegać inaczej - przekonacie się o tym dzięki pewnej kolekcji plakatów.

Kim jest Ryszard Kaja? Plakacistą, scenografem, grafikiem, malarzem. W dużym skrócie - artystą. Garść faktów: pochodzi z Poznania, gdzie ukończył studia i otrzymał dyplom z malarstwa. Zadebiutował w 1989 roku i od razu zrobiło się o nim głośno. Za swoją pierwszą scenografię do spektaklu "Ernani" otrzymał prestiżową Złotą Maskę, którą później zdobywał jeszcze wiele razy.

Był scenografem w najważniejszych teatrach w Polsce, a jego talent jest doceniany także za granicą (Francja, Niemcy, Brazylia, Argentyna, Izrael i Egipt). W latach 1989 - 2000 zrealizował ponad sto (!) scenografii na całym świecie.

Kaja ma talent we krwi - jego matka, Stefania, była ceramiczką i malarką. W kwestii plakatu jest kontynuatorem rodzinnych tradycji - ojciec, Zbigniew Kaja, był jednym z twórców Polskiej Szkoły Plakatu. Rodzice od najmłodszych lat zabierali syna na wiele wycieczek krajoznawczych. Wspomnienia z licznych podróży zawarł w cyklu plakatów "Polska", realizowanym na zamówienie Wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu.

Co ukazują? Polskie miasta, miasteczka i regiony - wszystkie mają w sobie coś szczególnego, niezależnie od wielkości. Stare skojarzenia związane z tymi miejscami nabierają nowego smaku. Każdy może odkryć coś nowego - zabawnego, intrygującego, kolorowego. Te plakaty to dzieła sztuki, które warto powiesić na ścianie.

Wprowadźmy do naszych wnętrz trochę Polski w najlepszym stylu. Plakaty Ryszarda Kai można kupić np. w Galerii Plakatu Poster Gallery za 90 zł.

Który plakat podoba wam się najbardziej?

Więcej o: