Łazienka dobrze oświetlona. Jakie lampy wybrać do łazienki?

Nasze łazienki z reguły nie mają okien, a nawet jeśli one są, nie dają dużo światła, bo są niewielkie i najczęściej zasłaniane. Tymczasem łazienka powinna być zawsze jasna. Dlatego tak ważne jej dobre oświetlenie. Dobre, czyli jakie?

Oświetlenie łazienki powinno być przede wszystkim funkcjonalne, a więc zróżnicowane. To jednak wcale nie wyklucza jego dekoracyjności. Wybierając odpowiednie lampy, możemy uczynić z tego wnętrza prawdziwy salon kąpielowy. Jaką lampę zatem wybrać? Na co zwrócić uwagę? Co jest modne?

Łazienka: Dwa źródła oświetlenia

W łazience powinny być co najmniej dwa rodzaje oświetlenie – ogólne i punktowe. To pierwsze zrekompensuje brak naturalnego światła, drugie natomiast sprawi, że wykonanie makijażu czy golenie nie będzie problemem. Poza tym, włączając tylko oświetlenie punkowe, stworzymy w łazience nastrój sprzyjający kąpieli relaksacyjnej.

Łazienka: Oświetlenie bezpieczne

W łazience panuje z reguły spora wilgoć, zdarza się też, że niechcący zachlapiemy oświetlenie. Dlatego do tego pomieszczenia konieczne są oprawy o podwyższonej szczelności. Lampy znajdujące się blisko umywalki powinny mieć szczelność IP44 lub IPX4D. Tylko takie oprawy (hermetyczne) zagwarantują bezpieczeństwo przebywania w oświetlonej, ale wilgotnej łazience. Zrezygnujmy z lamp stojących, które włączamy do kontaktu, nadają się do salonu, a nie do „mokrego” pomieszczenia. 

Łazienka: Temperatura i kolor światła

Najlepsze dla naszego samopoczucia jest światło naturalne. W pomieszczeniach zastąpmy je oświetleniem, które ma dość wysoką temperaturę barową (Tcp>5300 K). To światło chłodne, które pozwala lepiej rozpoznawać barwy. Jest niezastąpione do prac domowych czy do wykonania np. makijażu. Źródło światła chłodnego warto umieścić np. przy lustrach. Oryginalnym i modnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do łazienek kolorowego światła. Wystarczy jedna żarówka, aby uzyskać pożądany efekt. Pamiętajmy, że niebieskie światło uspokaja, czerwone dodaje energii, a fioletowe wprowadza w błogi nastrój. Nowym rozwiązaniem jest podświetlanie kolorem np. fragmentu  podłogi, tuż przy  wannie lub w jej obudowie. Do tego celu nadają się oprawy wykorzystujące świecące diody elektroluminescencyjne LED.

Łazienka: Żyrandole

W łazience królują kinkiety i plafony. Coraz jednak śmielej wkraczają żyrandole. Świetnie  sprawdzają się w kamienicach i domach jednorodzinnych, gdzie łazienki są duże i wysokie – wiszący żyrandol wymaga bowiem przestrzeni, nie może przy ruchach w pomieszczeniu. Jeśli decydujemy się na żyrandol w łazience, musimy zabezpieczyć przed wilgocią nie tylko oprawę, ale wszystkie jego elementy.

Łazienka: Plafony

W małych łazienkach górne oświetlenie to najczęściej plafon. Często zastępują go punkty ledowe lub halogenowe zainstalowane w równych odstępach w podwieszanym suficie. Halogeny dają równomierne i łagodne światło, ale nie nadają się do oświetlenia lustr, bo tworzą cienie na twarzy.  W sufitach podwieszanych sprawdzą się żarówki halogenowe o szerokim kącie rozsyłani światła lub świetlówki kompaktowe.

Łazienka: Kinkiety

Natomiast źródłem punktowego oświetlenie są dwa kinkiety zamocowane po bokach lustra,  na wysokości wzroku, czyli ok. 170 cm od podłogi. Każde powinno świecić z mocą przynajmniej 60 V. Można użyć jednej oprawy umieszczonej nad lustrem. Kinkiety powinny mieć  silnie rozpraszające światło.  Duże lustra mogą być oświetlane oprawami stosowanymi  w garderobach teatralnych, czyli  listwami okalającymi lustro z gęsto rozmieszczonymi żarówki niewielkiej mocy z rozpraszającą bańką kulkową.

Więcej o:
Komentarze (2)
Łazienka dobrze oświetlona. Jakie lampy wybrać do łazienki?
Zaloguj się
  • martyna857

    0

    My z mężem również długo zastanawialiśmy się nad wyborem lampy LED do łazienki. Wkońcu dobraliśmy panel LED 60x60 IP44 www.smd-led.pI/panel-led-ip44-60x60-40w-plato-3-ik08-6139 Narazie działa już dwa lata bez zarzutu zobaczymy co będzie dalej.

  • Barbara Joanna

    0

    Też miałam trudne zadanie szukając jakiejś lampy sklep oferował różne typy, rozmiary kolory... ale ostatecznie zdecydowałam się na dwa kinkiety activejet ...bo do łazienki przy lustrze takie oświetlenie jest najlepsze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX