Zalety i wady paneli podłogowych

Panele podłogowe są znacznie tańsze niż podłoga z drewna, co wcale nie znaczy, że są gorsze. Cena nie jest zresztą ich jedyną zaletą. Co jeszcze przemawia za panelami podłogowymi, a co zapiszemy po stronie wad?

Drewniana podłoga jest naturalna i piękna, ale panele podłogowe też może być dobrym wyborem.

Zalety paneli podłogowych

Panele laminowane to produkt drewnopochodny, w blisko 80 proc. składający się z drewna. Nowoczesne panele drewniane do złudzenia przypominają naturalne drewno. Czasami trudno odróżnić, czy na podłodze leży klepka np. bukowa, sosnowa albo dębowa, czy jej imitacja. Możemy też położyć panele do złudzenia przypominające gatunki egzotyczne drewna, jak jatoba, merbau lub mutenye. Takie podłogi są o wiele tańsze, co jest ogromną ich zaletą.

Panele podłogowe są trwałe. Przezroczysta warstwa górna (overlay) zabezpiecza wzór dekoracyjny przed działaniem czynników zewnętrznych. Panele laminowane są więc odporne na nacisk, uderzenia czy ścieranie. Nie zmieniają barwy pod wpływem światła słonecznego, wysokiej temperatury czy chemikaliów. Z łatwością można z nich usunąć nawet najtrudniejsze zabrudzenia.

Przeczytaj także: Jak dbać o podłogi drewniane?

Zresztą podłogę z paneli łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy zamiatać ją miękką szczotką i przemywać wilgotną ścierką z dodatkiem delikatnego płynu czyszczącego. Co więcej, panele są pokryte specjalną antystatyczną warstwą, dzięki której nie gromadzi na nich kurz, a powierzchnia się nie elektryzuje. Podłoga z paneli przez wiele lat nie traci pierwotnego wyglądu.

Wielką zaletą paneli jest również szybki i łatwy montaż. Praktycznie można ją ułożyć samodzielnie, bez użycia specjalistycznych maszyn, w ciągu jednego dnia. Panele łączy się w systemie zatrzasków lub na klej (do złącza „na wpust i pióro”). Taka podłoga po ułożeniu nie wymaga cyklinowania czy lakierowania. Niemalże natychmiast po ułożeniu podłoga nadaje się do użytkowania.

Wady paneli podłogowych

Panele podłogowe są materiałem sztucznym i nie pochłaniają dźwięku. Podłoga z paneli może więc być „akustyczna”, ale gdy położymy ją na  wyciszający podkład, zniwelujemy odgłos kroków.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>

Stara podłoga: wymieniać czy odnawiać?

Więcej o:
Copyright © Agora SA